Severní Kypr – Další výlet do „neexistující“ země. Famagusta a Salamis v jednom dni.

Severní Kypr nebo raději Severokyperská turecká republika je zemí, která není oficiálně uznána žádným ze států EU a na rozdíl od svého jižního souseda – Kyperské republiky není v EU. Obě země jsou rozděleny nezávislým nárazníkovým pásem, který vytvořilo a na nějž dohlíží už po desetiletí OSN. Oficiálně potřebujete pas, abyste mohli překročit hranici, ale v realitě jsme viděly lidi překračovat hranici i s pouhým evropským občanským průkazem.

V tuto chvíli není možné do Severního Kypru letět od nikud jinud než z Turecka, ale díky tomu, že celý ostrov je vcelku malý, tak není problém letět kamkoliv na jih ostrova. Po té, co dorazíte, tak snadno sedněte na Intercity bus do Nikósie a překročte hranici na jednom z checkpointů/hraničních přechodů. Ty v centru města jsou obvykle plné lidí a můžete si počkat desítky minut i více, pokud trochu popojdete z centra, tak čekat nebudete muset vůbec, místní hranici až na vyjímky nepřechází a turisté se obvykle drží jen v centru.

Hned po přechodu uvidíte změnu. Sever země je méně rozvinutý a chudší než jih, nicméně pro vás to znamená, že jídlo, oblečení i ubytování jsou levnější! Nezapomeňte si vyměnit peníze, s eury na severu nepochodíte, na nákupy budete potřebovat turecké liry.

Nejlepší způsob, jak ušetřit na veřejné dopravě v Severním Kypru je používání univerzitních autobusů, za které se neplatí. Oficiálně jsou jen pro studenty, ale využívají je tu všichni (to máme potvrzené od místních a pozorováním také). Univerzitní autobusy jsme viděly jak v Nikózii (/Lefkóze – jak jí říkají turci i řekové, Nikózie se používá pouze v angličtině), tak i ve Famagustě (Mağuse nebo Gazimağuse v turečtině). Mezi městy jsme používaly minibusy, které ve směru do Famagusty odjíždí ze stanice u Famagusta brány v Nikózii (jak příhodné, že? ;)) a stojí asi 10 lir. Neexistuje žádný jízdní řád, takže občas to jezdí každých 15 minut, někdy každou hodinu, podle yaplněnosti autobusu a nálady řidiče.

Famagusta je staré městečko plné ruin a kostelů, ale pokud mám být upřímná, je velmi podobné všem dalším, a tak pokud je to už několikáté starší městčko, které jste chtěli navštívit, tak ho asi klidně můžete vynechat, pro nás bylo první. Neuchvátilo, ale nezklamalo. Co nám vzalo dech, byly ruiny starověkého města Salamis. Původně jsme chtěly jet autobusem, protože jsou zhruba 10 km od Famagusty, ale po té, co jsme chodily od zastávky k zastávce a všude jen čekaly a čekaly a lidé nás posílali z bodu A do bodu B a z bodu B zase zpátky do bodu A, jsme se rozhodly jet stopem (ano za ten čas jsme tam mohly být pěšky a nebo si jednoduše zaplatit taxi). Šlo to skoro skvěle, jen nás řidič, který nemluvil anglicky odvezl do pětihvězdičkového resortu se jménem Salamis místo k ruinám. Zoufalé po celodenním pobíhání jsme doufaly, že se tam tedy aspoň vyvalíme na pláži a zrelaxujeme než vymyslíme, jak se dostaneme zpátky. Bohužel nás z resortu vypakovali. Ano, slyšíte správně, vykopli nás. Asi jsme nevypadaly dostatečně bohatě. K ruinám už nám stačilo stopnout „jenom“ další tři auta, ale dostaly jsme se tam a bylo to nádherné!

Podívejte se na fotky ->

Famagusta

Ruiny starověkého města Salamis

Pobřeží severního Kypru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *