3 podzimní jednodenní výlety z Kluže, které zvládne každý

V Kluži už jsem téměř 3 týdny, čas tu utíká jako voda a já už teď vím, že domů se mi chtít nebude. Na rozehřátí jsem si pro vás připravila tři levné nenáročné výlety, které stihnete během jednoho dne.

 1.    Salina Turda (Solný důl Turda)

Jen pár kilometrů od Kluže se nachází jeden z největších solných dolů v Evropě. V Salina Turda najdou zalíbení nejen milovníci historie a jeskyní, ale také například děti. Po prohlídce dolu si můžete jít zahrát stolní tennis, zajít do posilovny nebo se projet lodičkou po solném jezírku a obdivovat osvětlené umění. Lehce neočekávané a bizarní z mého úhlu pohledu.

Jak se tam dostat?

Nejrychleji a nejsnáze autem (půjčení auta na jeden den včetně plného pojištění vyjde na cca 35 euro + benzín cca 5 eur), pokud preferujete veřejnou dopravu, pak můžete jet za 7 lei jedním směrem do vesničky Turda a k jeskyni se projít, v tomto případě počítejte s celým dnem.

 

 1.    Scărișoara (Podzemní ledovcová jeskyně) a procházka v Apusenských horách

Zhruba 3,5 hodiny autem od Kluže najdete 2. největší podzemní ledovcovou jeskyni na světě. Za vstupné 8 lei dostanete vstupné s rumunským výkladem (v našem případě jiný nebyl možný). Po cestě do Scărișoary se snažte vyhnout nezpevněným cestám a neváhejte zastavit u krásných výhledů, kterých po cestě bude plno. Samotná návštěva jeskyně zabere zhruba 20 minut, ale doporučuji se potom zastavit u místních lidí a ochutnat plăcintă (něco mezi palačinkou a chlebem) s domácí marmeládou, sýrem nebo pampeliškovým medem. Později se stejně jako my můžete vydat na procházku po okolí, obdivovat přírodu, koně, krávy a třeba si i promluvit s místními, pokud ovládáte aspoň základy rumunštiny.

Jak se tam dostat?

Auto je v podstatě jediná možnost. Půjčení auta na jeden den včetně plného pojištění vyjde na cca 35 euro + benzín cca 12 eur, pokud nejste řidiči, tak můžete zkusit stopovat. Stopování je v Rumunsku normálním způsobem dopravy, obzvlášť na venkově, připravte si však peníze, řidiči očekávají, že jim za cestu zaplatíte.

 1.   Maďarská vesnička Rimetea (Eisenburger) a výšlap na Piatra Secuiului

Proč zrovna tahle vesnička? V neděli ráno jsme usedali s přáteli do auta nevědě, kam zamíříme. Přidala jsem se k exkurzi fakulty geografie pro německy mluvící studenty, takže nejen, že jsme nevěděli, kam nás profesor zavede, ale také jsem měla drobné problémy se zjišťováním informací, které byly pouze v němčině, kterou nemluvím.

Tato malebná vesnička je unikátní svou architekturou, která kombinuje německé a maďarské prvky lidí, kteří sem přišli za těžbou železa a i dnes je obývaná převážně rumunskými Maďary. Na výšlap do přilehlých skalnatých hor si vezměte dobré boty, čeká vás stoupání po skále a kamenité cestě. V rumunských národních parcích také není zakázáno zakládat oheň, takže se nebojte si s sebou vzít buřty a chleba a udělat si táborák.


Jak se tam dostat?

Opět nejsnáze autem nebo s nějakým zájezdem. Rimetea je dále než Turda, ale blíže než Scărișoara, takže za benzín počítejte zhruba 8 eur.

 

Taky milujete ty barvy podzimu?

Comments

  1. Post
   Author
 1. LifestyleBirdie

  Přesně jak píšeš, solný důl mě opravdu překvapil! 😀 Čekala bych, že v něm najdu maximálně průvodce a ne celé “městečko”! 😀 No a exkurze s Němci, aniž bys rozumněla jediné slovo, tak to muselo být dost vtipné! 😀 Co se týče Rumunska, mě osobně nikdy nelákalo a na svém seznamu míst, kam se chci podívat asi jen tak nebude… Ale kdo ví, alespoň na upíry, bych se mohla jet někdy podívat! 😀

  LifestyleBirdie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *