Kolik stojí život na stáži v Bruselu?

Možná váháte jestli se přihlásit, možná už balíte a ptáte se sami sebe, utáhnu to? Sepsala jsem vám, kolik jsem přesně utratila na stáži v Bruselu, kde jsem strávila minulý rok asi 3,5 měsíce.

Podrobnosti

Než se vrhnu na přesná čísla, tak je nutné dodat, že jsem záměrně šetřila. Stáž jsem si užila, ale nechodila jsem každý týden na Plux (náměstí před Evropským parlamentem, kam se stážisti i zaměstnanci z evropských institucí obvykle schází na pivo) a cestovala s mírou. Po práci i o víkendech jsem často byla zavřená doma a psala bakalářku. V parlamentu je možnost chodit na obědy do jídelny, kde jedno jídlo stojí obvykle (se slevou 50 centů pro stážisty) od 5,2 EUR do cca. 10 EUR. Pokud budete na stáži jinde než v EP nebo Komisi, tak velmi pravděpodobně jídelnu mít nebudete a jídlo vás vyjde dráž. Ani v parlamentu jsem nechodila na obědy do jídelny každý den, jednak protože nebyl vždycky čas a druhak, protože jsem chtěla šetřit a nosila si jídlo v krabičce z domova. Do jídelny jsem chodila cca. 3 krát týdně, myslím. Na jídle jsem také šetřila díky aplikaci TooGoodToGo, kde si můžete zaplatit jídlo, které by jinak restaurace a obchody vyhodily. Nikdy nevíte, co dostanete, ale já měla jen dobrou zkušenost. Vše je pak za zlomek ceny.

V ubytování a dopravě je započítané také ubytování ve Štrasburku a cesta z něj (cestou tam jsem se vešla do autobusu vypravovaného parlamentem a nemusela nic platit). Do Štrasburku jsem jela během své stáže jednou a tyto náklady mi byly zpětně proplaceny nad rámec měsíčního stipendia. Během stáže jsem jela celkem na 6 výletů. Všechny pouze jednodenní, takže jsem nikde neplatila za ubytování. Byla jsem v Antverpách, Gentu, Bruggách, Haagu, Dinantu a Lovani.

Kolik stojí ubytování v Bruselu?

Já jsem platila 450 EUR měsíčně, což je takový průměr. dá se sehnat levnější ubytování (cca. 300 EUR, ale pozor na to v jaké čtvrti!), ale když jste v Bruselu jen na pár měsíců, často stážisté platí okolo 600 EUR.

CELKEM: 1595,6 EUR

Kolik stojí doprava po Bruselu?

Já jsem platila 49 EUR měsíčně, ale musíte započítat také cenu karty na dopravu, prvních pár dní, než jí získáte (pokud dorazíte o víkendu jako já) a také trochu vyšší cenu na týden, pokud zůstaváte například 3,5 měsíce jako já.

CELKEM: 171 EUR

Kolik stojí cestování během stáže v Bruselu?

Cesta z ČR do a zpět – 142,44 EUR.
Výlety – 121,21 EUR

CELKEM: 263,65 EUR

Kolik dáte za jídlo během stáže v Bruselu?

Za jídlo a pití „venku“ (tedy cokoliv mimo supermarket) jsem dala za dobu své stáže celkem 369,44 EUR. V supermarketu (nepočítaje TooGoodToGo) celkem 161,11 EUR.

CELKEM: 530,55 EUR

Ostatní výdaje:

V ostatních výdajích je započítán telefonní tarif (český Kaktus, cca. 37,33 EUR), dárky (144,18 EUR), oblečení, domácí dekorace atp. (106,63 EUR)

CELKEM: 288,14 EUR

CELKEM ZA VŠECHNY VÝDAJE ZA 3,5 měsíce: 2774,28 EUR

Kolik jste na stáži utratili vy? Myslíte si, že to je hodně nebo málo? Máte porovnání s jinými městy? Dejte nám vědět v komentářích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *