Na týden do zahraničí díky programu Erasmus+

Jistě každý z vás slyšel o možnosti vyrazit na půlroční či roční studijní pobyt do zahraničí přes Erasmus+. Slyšeli jste ale o krátkodobých projektech Erasmu+ díky kterým můžete vyrazit na týden až dva do jedné z evropských zemí?

Já jsem díky programu Erasmus+ vyrazila v dubnu na týdenní projekt s názvem “Life as a fairytale” do Estonska. Jak to celé probíhalo? Po odeslání motivačního dopisu a přijetí informačního emailu o přijetí do projektu jsme se spojili s ostatními členy české delegace a domluvili se, kdo jak do Estonska poletí či pojede. Někteří se rozhodli letět přímo do Tallinu a já s dvěma slečnami jsme si rozhodly letět do Rigy a dva dny před projektem tam pobýt (více v článku: ). Na tomto projektu se nás sešlo celkem 40 účastníků z 5 zemí (ČR, Srbsko, Itálie, Polsko, Estonsko). Během celého projektu jsme měli každý den několik hodin vzdělávacího programu zpestřeného spoustou tzv. energizerů, her a jiných aktivit. Každý večer pak jedna z účastnických zemí dělala národní večer, kdy vařili jejich speciality, představovala tradiční tance, hudbu atd. Aby toho nebylo málo nechyběly procházky po okolí, výlet do blízkého města, lekce salsy nebo večerní saunování. Ve zkratce – během celého týdne jsme se opravdu nenudili.

Co je Erasmus+?

Erasmus+ si klade za cíl zvýšit kvalitu a přiměřenost kvalifikací a dovedností. Většina prostředku tohoto programu je určena na stipendia za účelem studia, odborné přípravy, práce či dobrovolnické činnosti v zahraničí. Pobyt v zahraničí může trvat od několika dnů až po jeden rok.

Programu Erasmus+ se mohou zúčastnit studenti, učitelé, učni, dobrovolníci, vedoucí mládeže a funkcionáři amatérských sportovních organizací. Lze z něj také poskytnout finanční prostředky na partnerství vzdělávacích zařízení, mládežnických organizací, podniků, místních a regionálních úřadů a nevládních organizací, jakož i na reformy v členských státech s cílem modernizovat vzdělávání a odbornou přípravu a podpořit inovace, podnikatelské schopnosti a zaměstnanost.

V rámci Erasmus+ můžete vyjet na jak na delší studijní program, tak na tzv. výměnu mládeže, dobrovolnický projekt nebo projekt mobility pracovníků s mládeží.

 

Kdo se může účastnit tzv. výměny mládeže?

Výměna mládeže je mezinárodní projekt určený všem mladým lidem (obvykle ve věku 18-30 let, někdy od 15 let). Dvě nebo více skupin se díky ní mohou potkat a pracovat na tématu, které je zajímá, zároveň tak poznat nové lidi, získat zajímavé zážitky a něco nového se naučit.

Pokud byste chtěli vyjet na projekt zaměřený na mobilitu pracovníků s mládeží, což jsou většinou různé semináře, tréninkové kurzy či školení, musíte dokázat, že s mládeží pracujete a máte motivaci získané znalosti později využít v praxi.

 

Co se na takovém projektu dělá?

Projekty mají rozličná témata a jedná se o akce, které poskytují tzv. neformální vzdělání. Nečekejte, že se zde budete týden učit o 3D tisku nebo historii 19. století. Témata mohou být zaměřená například na finanční gramotnost, integraci vyloučených skupin ze společnosti, mezikulturní dialog, migraci atd. Během pobytu budete mít vždy několik hodin vzdělávacího programu, ať jsou to již přednášky, diskuze a nebo týmové projekty. Na našem projektu se sešla velmi přátelská skupina lidí a tak jsme volný čas obvykle trávili na procházkách, hraním her nebo třeba jen diskuzemi.

 

Kolik mě to bude stát?

Teoreticky nic….

V rámci projektu za ubytování, stravu a program neplatíte nic. Letenky/jízdenky si budete muset zakoupit, ale po doložení veškerých nákladů na dopravu (které se musí vejít do daného limitu) vám budou proplaceny. Na některých projektech se vybírá účastnický poplatek 20-50 euro. Pokud se rozhodnete si návštěvu země o pár dnů prodloužit, budete si muset hradit náklady mimo termín projektu sami, každopádně cestu do místa projektu vám proplatí.

 

Jak se na takový projekt dostat?

Bohužel neexistuje žádná oficiální databáze projektů, ale nabídky najdete na následujících FB stránkách a webech:

Youth Projects Czech Republic

Mladiinfo ČR

Tmelník 

BeInterntional

Change-It

Projekty ERASMUS

Brno for You

EYCB 

ICM Jindřichův Hradec

Genesis NGO

Proactive Mind

Projekty pro pracovníky s mládeží: Salto Youth

Při přihlášení na projekt byste měli prokázat vaší motivaci a zájem o téma a během projektu je nutné být aktivním účastníkem.

 

 

Byli jste již na nějakém projektu? Rádi byste někam vyrazili?

Pokud budete mít nějaké otázky, určitě vám je ráda zodpovím!

 

3 comments on “Na týden do zahraničí díky programu Erasmus+”

  1. Bee napsal:

    Ahoj! Moc hezký článek. Baví mě číst o různém cestování po celém a snažím se sesbírat, co nejvíce informací. Abych se ti úplně na rovinu přiznala o Estonsku jsem nikdy nepřemýšlela, jako o destinaci do které bych se chtěla podívat. Ale tvůj článek mě přiměl se nad tím zamyslet a za to ti děkuji. Doufám, že vám všem třem se bude dařit a budete psát dál. Užijte si sluneční den:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *