5 dní v Olomouci & Letní škola rozvojové spolupráce

Po návratu z Asie jsme strávily s Dianou je pár dní doma a zase jsme vyrazily na cestu. V červnu jsme si vyhradily první zářijový týden na letní školu v Olomouci. Nebojte, nechyběla nám tam rýže, moc jsme si to tam užily!

Olomouc neboli Olmík, jak by řekli místní je nádherné město, které určitě stojí za návštěvu. V centru můžete obdivovat orloj, Sloup Nejsvětější Trojice nebo kostel svatého Mořice. Olomouc je opravdu malinkatá, takže se pěšky dostanete na všechna důležitá místa.

Jídlo! To mají v Olomouci také skvělé. V centru se nachází mnoho roztomilých kaváren a podniků. Pokud máte rádi hranolky,tak se zastavte v Faecy Fries . Dělají ty nejlepší hranolky široko daleko. Určitě se nemusíte upejpat, dejte si velké hranolky s čedarem a original omáčkou, nebudete litovat 🙂 Pokud máte raději špagety než hranolky, tak zajděte do Špagetárna. V nabídce mají pouze špagety, což je vlastně jedno velké plus. Špagety jsou čerstvé a vy si můžete vybrat z mnoha omáček. Pořád jste si nevybrali? Mým skrytým tipem je bistro Bistrá Kráva, které nám dělalo i catering na naší letní škole. Nabízí jídlo z lokálních produktů, pečou svoje vlastní koláče a quiche. S Dianou jsme se u nich zastavily i na oběd. Můžeme doporučit jejich polévky, borůvkový koláč a meruňkovou limonádu.

Jaká byla naše letní škola, kvůli které jsme do Olomouce jely? Přihlásily jsme se na Letní školu rozvojových studií na Universitě Palackého. Organizují tam mnoho letních škol a nám se právě takhle líbila, protože spojuje naše studijní obory. Celý program probíhal na nově postavené Přírodovědecké fakultě, která nabízí mimo jiné nádherné výhledy na Olomouc.

Program našeho kurzu se skládal z lekcí o profíků z oboru, aktivistů i univerzitních vyučujících. O rozvojové spolupráci jsme toho dozvěděly opravdu hodně, potkaly jsme fajn lidi a také jsme se zapojily do 2 simulací migrační krize. Za sebe můžu říci, že se mi nejvíce líbila přednáška Břetislava Turečka o Jemenu a realitě Blízkého východu. Náš program byl dost plný, ale stálo to za to. Během poledních pauz jsme měly navíc čas na další prozkoumávání Olomouce. Jeden den jsme si stihly udělat i výlet na Svatý Kopeček u Olomouce.

Tipy

Ubytujte se v Ubytovně Marie. Celá budova je nově zrekonstruovaná a všichni zaměstnanci jsou moc milí.

Bikesharing je v Olomouci opravdu populární, vyzkoušejte ho taky. My Rekola fandíme už dlouho!

Lístky na hromadnou dopravu pro děti a studenty stojí jen 7 Kč. Dospělí platí 14 Kč. Oba lístky platí 40 min v pracovním týdnu a o víkendu 60 minut.

   Byli jste někdy na letní škole? Jak vás to bavilo?

2 comments on “5 dní v Olomouci & Letní škola rozvojové spolupráce”

  1. Lady Lenna napsal:

    Letní školu jsem nikdy nenavštívila, ale určitě to musí být zajímavé a je dobře, že jste si ji užily 🙂 Špagetárna a hranolky, to by bylo přesně pro mě, asi bych měla zajet do Olomouce 😀

    Lady Lenna

    1. Děkujeme! Bylo to skvělý, určitě doporučuju nějakou letní školu zkusit. Člověk nemusí být ani student 🙂 Olomouc nabízí spoustu skvělých podniků, já jsem vybrala jen úplně ty nejlepší z nejlepších. Doporučuju je vyzkoušet na vlastní chuťové buňky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *