Arménská čtyřtisícovka Aragac

Jak vylézt na nejvyšší vrchol Arménie? Jak je to těžké a jak dlouho to trvá?

Při plánování cesty do Arménie jsem měla mnoho otázek, ale spoustu informací jsem nemohla nalézt, takže se zde pokusím shrnout důležité informace týkající se výstupu na horu Aragac.

Hora Aragac se nachází přibližně 40 km od Jerevanu a má 4 vrcholy. Vzhledem k našim časovým možnostem jsme se rozhodli vylézt na jižní vrchol a následně západní. K výstupu na nejvyšší severní vrchol je potřeba mít pořádné vybavení.

Nejjednodušší je přijet autem k jezeru Kari (Kar’i Lich), které se nachází asi 3200 metrů nad mořem. Nikdy na internetu to není nabízeno, ale když se zeptáte obsluhy v restauraci, ubytují vás v přilehlém domě. Pokoje nejsou super luxusní, ale dostatečné na přespání na jednu noc. My platili 5000 arménských dramů na osobu. Nejlepší je přijet večer, dát si večeři v restauraci (není to nejlepší restaurace, kterou jsem v Arménii navštívila, ale ani ceny nejsou příliš vysoké), projít se kolem jezera a jít spát.

My jsme vyrazili z ubytování v šest ráno. Když je jasno a není mlha, cesta k vrcholu je zřejmá. Obejděte restauraci a vydejte se po vyježděné cestě směrem k vrcholu. První vás čeká pár kilometrů pomalého stoupání a pak se procházka po loukách změní ve šplhání po kamenech. K vrcholu se poté snažte nevydat přímo přes krpál, ale přibližujte se k vrcholu zleva po nižším hřebenu. Dávejte si pozor na pohyblivé kameny.

K jižnímu vrcholu cesta od jezera trvá 2-3 hodiny. Pokud chcete pokračovat na západní vrchol, sejděte do sedla a pak vás čeká velmi strmá cesta přímo k západnímu vrcholu, kde se konečně dostanete nad hranici 4000 metrů nad mořem. K vrcholu se snažte přibližovat zleva, vrchol, který je vidět ze sedla totiž není ten správný a zbytečně byste si zašli. V tomto úseku si dávejte pozor, téměř všechny kameny vám budou padat pod nohama, takže si nechávejte rozestupy.

Po výstupu na vrchol budete odměněni neuvěřitelnými výhledy na kráter a okolní vrcholky.


Ze západního vrcholu sejděte stejnou cestou do sedla a pak pokračujte po vrstevnici kolem jižního vrcholu (vydejte se doprava). Později uvidíte opět jezero Kari a cesta zpět už je pak jednoduchá.

Celý výlet by vám měl zabrat tak 8-9 hodin.

Po tomto výletu doporučuji navštívit pevnost Amberd nacházející se jen pár kilometrů autem od jezera Kari.

Tipy:

  • Mějte s sebou teplé oblečení, na vrcholu je chladno.
  • Vezměte si dostatek vody, cestou není žádný zdroj vody. (V restauraci je možné vodu zakoupit)
  • Doporučuji jít v pohorkách a ne teniskách.
  • Vyražte brzy ráno, odpoledne se už na vrcholu tvoří mraky a jsou tu často bouřky.
  • Zkontrolujte si počasí předtím než vyrazíte, déšť by byl v tomto terénu velmi nepříjmný!

Kolik čtyřtisícovek jste už vylezli?

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *