Charismatická Budapešť

Často od lidí slýcháme, že nemají na cestování čas ani peníze. Do Budapešti ovšem může jet každý. Cesta tam trvá jen pár hodin a opravdu stojí za to. Máte rádi historickou Prahu, vibrující Barcelonu nebo mírumilovnou Kodaň? Budapešť je historická, vibrující i mírumilovná, každý si může vybrat dle své chuti. Jaká místa by ale nikdo neměl vynechat? Máme pro vás několik tipů, které jsem na vlastní kůži ověřily při několika návštěvách maďarské metropole.

1. Plavba po Dunaji

Budapešť je opravdu impozantní, její velikost vynikne za soumraku, kdy se reflektory ozáří všechny důležité budovy ve městě. Nejlépe se všechno pozoruje z lodi. Nechcete platit za lodní tour? Stačí vám jen jízdenka na hromadnou dopravu. Pokud si koupíte minimálně 24 hodinou jízdenku na MHD, můžete využívat i lodní linky, které patří dopravnímu podniku. Lodě nejezdí přeplněné, takže se můžete se v klidu můžete kochat a kochat.

 

2.  Dejte si drink v ulici Kazinczy 

Tato ulice je známá moderními a hipsterskými bary a kluby a stojí za návštěvu i pro abstinenty. Doporučujeme Szimpla Kert a nebo náměstí Férence Déaka, které se nachází poblíž. Během horkých letních večerů je to jedno z nejpopulárnějších míst, kde se studenti schází a popíjejí.


 

3. Projděte se židovskou čtvrtí

Při návštěvě Budapešti byste určitě neměli vynechat židovskou čtvrť, která byla během 2. sv. války uzavřeným ghettem. Navštivte Velkou synagogu (Dohány Street Synagogue), která je největší v Evropě a dokonce 2. největší na světě. Náš tip je jít také do zahrady za synagogou, která stojí za návštěvu!

 

 

4. Odpočiňte si v lázních Gellért

Budapešť je známá pro své termální lázně a ty byly také jedním z důvodů, proč Římané tuto oblast kolonizovali. Později tu byly vybudovány lázně, ve kterých se mohl koupat i například takový T. G. Masaryk, protože například lázně Gellért, které jsme my zvolily, byly vybudovány už mezi lety 1912-18.  Zjistily jsme, že tyto lázně nejsou tolik přelidněné a mají krásnější historiskou atmosféru než jiné. Ale nehledejte tu žádné tobogány!

 

5. Vylezte k Citadele

Dáváte přednost klidnějším místům s pěkným výhledem? Určitě byste neměli vynechat kopec Gellért. My jsme se tam rozhodly vydat po návštěvě Gellért Baths. Cesta nahoru je mírně vyčerpávající, ale ve chvíli kdy se nahoru vyšplháte pochopíte, že to za to stálo. Toto místo kromě krásných výhledů na Budapešť nabízí také návštěvu Citadelly. Tento kopec z dálky rozpoznáte podle Sochy Svobody, která zde byla vztyčena po druhé světové válce.

 

 

Budapešť je velmi elegantní, ale také trochu alternativní město. Doporučujeme vám tu pobýt alespoň tři dny, jinak nemáte šanci poznat pravou atmosféru tohoto města.

Kromě již zmíněných míst vám doporučujeme tyto:

 

 • Halászbástya – Rybářská bašta

Místo, které musí navštívit každý.

 • Hrad Vadahunya

Oáza klidu.

 • Margit Szihed – Markétin ostrov

Příroda. Blízko centru města, ale daleko od turistického ruchu.

 • Erzsébet híd –  Alžbětin most

Pokud projíždíte Budapeští, tak se dívejte okolo, protože byste také mohli projíždět okolo takovéhle krásy. Nepropásněte to!

Navštívili jste všechna tato místa? Které máte nejraději?

 

 

 

 

5 comments on “Charismatická Budapešť”

 1. Bobiknannie napsal:

  Premýšľam sa tam toto leto pozrieť. Ďakujem za skvelé typy. 🙂

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  1. Míša napsal:

   Jsme rády, že naše tipy pomůžou!

 2. Petra napsal:

  My si Budapešť zamilovali a určitě se tam vrátíme, abychom tohle město poznali trochu více.

  1. Diana Čechová napsal:

   My v ní byly každá aspoň 2 krát (Míša asi 10 krát, ta je na ní kovaný znalec :)), ale určitě se do ní plánujeme vracet. Podle mě je to jedno z nejkrásnějších měst!

 3. Verča napsal:

  Skvělý článek a super tipy! 🙂 Gellértovy lázně jsou opravdu kouzelné, můžu jenom potvrdit. Rozhodně stojí za návštěvu víc než tolik oslavované Széchenyi 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *