Eilat aneb nevěřte lidem, kteří vás od jeho návštěvy vždy odrazovali

Místní nám říkali, že do Eilatu nemá cenu jezdit, protože je hodně daleko a nic tam není. Řekněme, že můj článek je taková malá odpověď, Eilat stojí rozhodně za návštěvu.

Eilat je perfektním místem pro poznávání i relaxaci. Při našem odjezdu z Rumunska bylo  -10°C, takže jsme si užívaly krásných  15°C v celí Izraeli, protože jsme potřebovaly trochu dobít baterky. Eilat láká lidi z celého světa po celý rok díky příjemné teplotě, korálům, teplému moři a dobrodružství v nedaleké poušti. Letenky do této části Izraele dávno nejsou drahé, například Wizzair létá pravidelně do 80 km vzdáleného letiště Ovda.

Jak se dostat do Eilatu z Jeruzaléma nebo Tel Avivu? 

Nejlevnější varianta je si koupit lístek na autobus od společnosti Egged. Lístek si kupte dopředu, protože autobusy mají poměrně malou kapacitu. Pokud si budete lístek kupovat na autobusovém nádraží, nebude to žádný problém. Když si ho budete kupovat online, připravte se na stránky společnosti v hebrejštině, tam se vám bude hodit někdo, kdo umí místní jazyk a má místní simkartu, protože budete potřebovat i izraelské číslo.

Můžete také stopovat, což je v Izraeli běžná věc, ale počítejte s tím, že stopování uprostřed pouště nemusí být úplně příjemné.

 

Co můžete v Eilatu podniknout?

  • Šnorchlovat

Samozřejmě můžete šnorchlovat skro kdekoliv po světe, ale šnorchlování v Eilatu má samé pozitiva. Těšit se můžete na  barevné rybky, neponičené korály a čisté moře. Nemusíte být ani dobrý plavec ( jako třeba já).  Stačí když půjdete kousek od libovolné  coral beach, pláž bude možná trochu více kamenitá, ale nebudete muset platit vstup na pláž.

  • Vyšlápnout si do pouště

Slyšeli jste někdy o Israeli trail? Představte si podobně dlouhou cestu jako je cesta do Santiaga de Compostela, která vede pouští a zabere vám 2 měsíce. Israeli trail začíná právě v Eilatu, odkud se můžete vypravit na malý výlet nebo se vydat na cestu na pár dní. Konec cesty je na úplném severu Izraele.

  • Projet se na oslovi nebo velbloudovi v poušti

My jste to sice nezkoušely, ale předpokládám,že je to naprosto stejné jako kdekoliv jinde. 

  • Pozorovat ptáky
  • Nakupovat

Do Eilatu jezdí hodně bohatých lidí, takže o obchody tu není nouze. Všichni místní navíc chodí hezky oblečení, takže i my jsme se na chvíli vydaly prozkoumat místní obchody. Našly jsme pár skvělých kousků jako třeba hořčicové kalhoty, které jsou teď jedněmi z mých nejoblíbenějších kalhot.

 

Poznatky z Eilatu: 

 

  • Pokud chcete zažít něco opravdu speciálního, zabookujte se místo v nábožensky orientovaném hostelu. My jsme také nevěděly o co jde, jednoduše jsme si zarezervovaly místo v jediném volném hostelu, který byl stál rozumné peníze. Při checkinu jsme dostaly svoji Bibli. V hostelu nebyla žádná wifi a hlavní vchod zavíral o půlnoci, každopádně všichni byli v posteli už okolo jedenácté hodiny. V pátek můžete také v hostelu dostat nějaký chléb od kněze. 
  • Poznávejte místní. My jsme třeba skrze Couchsurfing poznaly Mira, který nás vzal na výlet do pouště a na potápění. Bavili jsme se o svých snech, plánech….a doufám, že jsme se neviděli naposledy.
  • Hodně lidí se k večeru potkává na pláži a společně popíjí. Nevím jestli je to legální, ale uprostřed zimy takovýhle zážitek hodně oceníte 🙂
  • Autobus na letiště v Ovdě je často plný, na zastávce musíte být alespoň půl hodiny předem, pokud se chcete dostat do plánovaného spoje. Nám takhle málem uletělo letadlo.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *