Má neobvyklá ale skvělá cesta do Pobaltí – druhá část Estonsko

Přemýšleli jste někdy o cestě do některého z pobaltských států? Upřímně, na mém listu vysněných destinací rozhodně nebyly, ale teď již vím, že se tam s radostí znovu někdy vrátím. Estonsko je nejsevernější zemí z těchto tří zemí. Když jsem tam vyrážela, jaro již bylo v Čechách v plném proudu, ale tam nás přivítala zasněžená pole a zamrzlé moře.

Je něčím Estonsko zajímavé?

Hustota zalidnění v Estonsku patří k jedním nejmenším v Evropě. Toho si můžete povšimnout i při cestě přes Estonsko. Všude jsou lesy, louky, pole a jen sem tam narazíte na nějaký domek a velkých měst je jen hrstka. Také je to velmi placatá země, nejvyšší horou, nebo spíše kopcem, je Suur Munamägi (což se dá přeložit jako hora Velké vejce),  její vrcholek je jen 318 m.n.m. Každopádně je to ale země s krásnou přírodou.

Co navštívit?

Tallinn

Budete překvapeni, jak hezké město to je. Centrum je opravdu malé, takže jeden až dva dny jsou na jeho návštěvu dostatečné. Určitě nevynechejte vyhlídkové místo a projděte se uličkami, které jsou ohraničené hradbami. Také si zajděte k paláci Kadriorg a do poblíž se nacházejícímu muzea moderního umění.

Alexander Nevsky katedrála

Pokud budete mít více času, naskočte do autobusu a jeďte do Pirity kousek za Tallinnem. Je tam zajímavá zřícenina kláštera a přístav z kterého je panoramatický výhled na město.

 

Narva

Toto město sdílí řeku Narva s Ruskem. Toto město nacházející se přímo na ruských hranicích má velmi zajímavou historii, o které se můžete dozvědět více v muzeu umístněném v estonském hradu hned u řeky.

 

Pobřeží

Na pobřeží je spousta vesniček a prázdninových rezortů, kam se Estonci uchylují na léto. Je to opravdu klidné místo a tak chápu, proč tam jezdí relaxovat, běhat po plážích nebo i plavat (samozřejmě, že v létě, zkoušeli jsme do vody vlézt alespoň po kotníky a věřte mi, že je to fakt ledové…)

 

Také navštivte některý z národních parků, třeba Lahemaa National Park s průzračnými jezírky.

Zajímavá fakta o Estonsku

Veřejnou dopravu v Tallinnu mají obyvatelé Estonska úplně zdarma (no a když se bude tvářit dost sebejistě, tak jí můžete mít zdarma i vy…)

Skype vymyslela skupina Estonců a 44% zaměstnanců Skypu sídlí v Tallinnu a Tartu. Někdy se Tallinnu říká Silicon Valley Evropy.

Estonsko bylo první zemí na světě, která zavedla online volby – už v roce 2005 (tak v čem je u nás problém?).

Navštívili jste již Pobaltí?

3 comments on “Má neobvyklá ale skvělá cesta do Pobaltí – druhá část Estonsko”

  1. Under one sky napsal:

    Krásný článek. Do Tallinu budu muset zavítat. Kamarádka tam byla na Erasmu a strašně si chválila město, jak je čistý a krásný. 🙂

  2. simca_z_moravy napsal:

    Taky jsem navštívila Estonsko, kromě Tallinnu a Laheema national parku doporučuju i zatopený lom a věznici „Rummu“♥.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *