Srdce Malajsie – Kuala Lumpur a okolí

Tři dny v Singapuru utekly jako voda a my jsme se vydaly do sousední Malajsie. Nejdříve jsme strávily den v Melace, která je důležitým malajským městem. Právě zde byla oznámena nezávislost Malajsie a pro místní má město velký význam. Turisté tam jezdí spíše objevovat malé kostelíky, mešity a noční trhy. Často jsme četly, že je ve městě zajímavá holandská čtvrť, nás ale pár ulic postavených v holandském stylu nezaujalo.  Po dni v Malace jsme sedly na autobus a dojely do Kuala Lumpur, hlavního města Malajsie.

Kuala Lumpur

Doprava

Po dvou hodinách jsme dorazily na hlavní autobusové nádraží v Kuale, odkud jsme si chtěly zavolat Grab. Tato aplikace funguje podobně jako Uber, jen je v jihovýchodní Asii více rozšířená. Stejně jako Uber nabízí slevové kódy na jízdy zdarma, kterých jsme hodně využívaly. Stačí mít místní číslo a stáhnout si aplikaci. Řidiči se částo ztrácejí a nejezdí dle navigace, takže třeba na našeho prvního řidiče jsme čekaly 50 minut, i když byl jen 5 minut jízdy od nás.
Zdá se vám takové čekání moc dlouhé? V Kuala Lumpur je místní doprava doslova na dvě věci. Pokud se nechcete dopravit jen mezi dvěma stanicemi vlaku nebo monorail, tak nepochodíte. Tramvaje nemají a autobusy si jezdí, jak se jim zachce. Lidé na radnici si toto evidentně uvědomili a od letošního roku spustili 2 bezplatné autobusové linky GOKL, které turisty vozí k hlavním atrakcím. Autobusy jezdí každých 5-10 minut, nejsou přeplněné, ale nedovedou vás nikdy přímo před konkrétní místo. Dejte si na to pozor.

Jídlo

Když se zvládnete v městě orientovat, zajděte si na něco k jídlu. Místní jídlo stojí i za trochu stresu. My jsme vyzkoušely všechny tři hlavní papací uličky. Na Kasturi walk najdete luxusnější steet food a přilehlý trh. Pokud si nic nevyberete, můžete zamířit do Chinatown, kde si můžete po jídle koupit i květiny nebo suvenýry. My jsme si Chinatown oblíbily více, měly jsme ho nedaleko od ubytování a stánkaři tam prodávají i levné ovoce. Místní hodně doporučují restaurace na ulici Jalan Alor, které nás moc nenadchly. Tam si můžete vybírat z přibližně dvaceti restaurací, které mají téměř totožnou nabídku. Pokud si nebudete moci vybrat jako my a nefandíte ostrému jídlu, dejte si singapurské nudle, které jsou plné zeleniny a nejsou tolik pálivé jako většina ostatních.

Kam na výhledy na Petronas Towers?

V Kuala Lumpur je mimo jídla i několik zajímavých míst, které byste rozhodně neměli vynechat. My jsme se jako první vydaly k Petronas Towers. Samotné věže si nejlépe prohlédnete a vyfotíte z barů hotelů, které jsou naproti nim. Můžeme doporučit Skybar, které je sice trochu dražší na místní poměry (nealko za 20 MYR,pivo okolo 35 MYR a koktejly od 40 MYR), ale výhled i atmosféra baru stojí za to. Pokud si budete Skybar googlit, určitě si všimnete, že uprostřed něho je plavecký bazén. Ten ovšem slouží jen hotelovým hostům, nikde se o tom nepíše, ba naopak se tam koupání turistům doporučuje kvůli krásnému výhledu z bazénu, ale na místě nám koupání personál zakázal.

Co vidět v Kuala Lumpur?

Pokud budete v této čtvrti, určitě nevynechejte večerní show fontán u Petronas Towers. Během 10 minutové show, která se opakuje za tmy několikrát do hodiny, hraje hezká hudba a je se opravdu na co dívat.
Mimo moderní stavby se v Kuale nachází i nádherná národní mešita. Návštěva stojí za to, jen si dopředu zkontrolujte otevírací dobu, která se pro lidi nevěřící v islám mění několikrát do roka. Naopak hinduistická jeskyně Batu Cave nás moc nezaujala. Vlaky k ní vozí davy turistů každou půlhodinu z centra města. My úplně nefandíne davům lidí, kteří krmí opice donuty, ale zas vím, že hodně lidem se Batu Caves líbily.

Naše zkušenosti: 

  • Nehledejte přechody! V Kuala Lumpur by jste je spočítaly na prstech jedné ruky. Přebíhání silnic se nevyhnete,pokud nechcete zůstat jen ve svém hotelu.
  • Stáhněte si offiline mapu města,ve městě není na moc místech dostupná wifi a orientace tu není jednoduchá.
  • Umělě vytvořené administrativní město Putraya je vzdálené hodinu jízdy. Pokud budete mít čas, ještě prozkoumat,jak funguje centralizovaná státní správa Malajsie. Zajímavá architektura a oddych od shonu velkoměsta.
  • V městských zahradách můžete dle libosti relaxovat a sportovat,na mapách hledejte Gardens. Vstup do placených části se podle mě nevyplatí.
  • Plánujte, jinak ztratíte spousu cenného času.

5 comments on “Srdce Malajsie – Kuala Lumpur a okolí”

  1. Anonymní napsal:

    Batu Cave je nikoliv budhistická, ale hinduistická – proto jsou u ní všechny nápisy v tamilštině

    1. Diana Čechová napsal:

      Ups. Díky za upozornění, informaci v článku opravíme 🙂

  2. Markéta napsal:

    Ahoj, můžu se zeptat, řešili jste do Malajsie nějak očkování? Díky moc.

    1. Diana Čechová napsal:

      Moc se omlouvám za pozdní odpověď, tak snad vám ještě k něčemu bude. Očkování jsme řešily plošně do celé JV Asie. Měly jsme žloutenku A+B, meningokoka, tyfus a vzteklinu + samozřejmě všechny povinné očkování v ČR (tuberkulóza, tetanus atd.). 🙂 Kdy vyrážíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *