Příští zastávka: Moldavsko? Vlakem z Kluže přes Jasy až do Kišiněva.

Rumuni milují byrokracii, a proto se nám konečně podařilo v půlce prosince, po asi dvouměsíčním snažení, získat kartičku na cestování vlaky po Rumunsku zdarma. Co to znamená? Výlet! Destinace? Moldavsko. Ani já, ani Anna jsme tam nikdy nebyly a za tu dobu, co jsme v Kluži, jsme takhle daleko ještě nebyly.

Cesta z Kluže do Jasů

Asi hodinu před odjezdem z Kluže nám došlo, že jsme si vybraly nejhorší možný čas. Romuni mají svátek, takže jich hodně mířilo za rodinami mimo Kluž. Až na nástupišti nám došlo, že situace je ještě horší než jsme čekaly a teď víme, že když na lístku nemáte napsané číslo místa, znamená to, že žádné nemáte.

Nemá cenu místo ani hledat, všechno plné. Cesta do naší první destinace – Jasů (Iasi) měla trvat téměř 10 hodin, bezva. Zoufalé jsme nebyly jen my dvě, ale mnoho lidí okolo nás, takže nebylo ani dostatek místa na rozvalení se v uličce vlaku. Krosny nás zachránily, usadily jsme se na nich a s velkým překvapením zvládly i na chvíli usnout. Jedna na druhé, na půl v sedě, napůl v leže, každou půl hodinu jsme se střídaly v tom, která bude na vrchu a která na spodu, protože po delší době už necítíte ani ruce. Půl hodina je z našeho pozorování maximální doba po kterou můžete vydržet váhu dalšího člověka na sobě. Ke konci cesty jsme ukořistily jedno sedadlo. Nebylo to pohodlnější, ale aspoň jsme nemrzly, na poslední hodinu cesty jsme měly sedadlo dokonce každá svoje!

Jasy

Zamračené upršené Jasy vypadaly smutně, ale když začnete den v čokoládovně Tuffli, tak je všechno hned lepší! Palác kultury, který měl být nejhezčí na celém výletu, nás uplně tak nevzal, ale za to můžeme vřele doporučit klášter Golia! Nejsem věřící a zvenku vypadá docela nudně, ale uvnitř, uvnitř stojí za to, věřte mi!

Jak se dostat z Jasů do Kišiněva?

Protože jste závislí na hraničních přechodech, tak možností není tolik. Buď můžete jet autobusem či stopem okolo, nebo jako my – vlakem za 10 RON (cca. 50 kč) do malé moldavské vesnice Ungheni. Přepravte se na zhruba 2 hodinovou cestu, během které překonáte celých 18 km. Ano, hraniční přechody zaberou hodně času, ale pokud budete mít štěstí jako my, tak si aspoň popovídáte s místními anebo se nasmějete, až vás moldavská žena vykopne z kupé, aby ho mohla celé naplnit zbožím, které chce nelegálně převést. Tady je možné opravdu vše.

S mým štěstím jsem očekávala nějaké problémy s mým pasem na hranicích, ale k mému překvapení byl můj český pas v pořádku a problémy dělala Anna. Haha. Nejsem si jistá, jestli nás nakonec opravdu nepustili hlavně kvůli tomu, že jeden z pohraničníků sloužil za komunismu poblíž Pardubic a zamiloval si tam český hokej. V mixu rumunštiny, ruštiny a češtiny jsme si „popovídali“ o tom, jak je svět malý a já se cítila naplněná radostí, že někdo vzpomíná na Česko s takovou láskou i po několika desetiletích.

Původní plán byl stopovat z Ungheni do Moldavska, ale po vyprávění spolucestujících ve vlaku o mytických úžasných ruských vlacích, jsme se rozhodly, že to si nemůžeme nechat ujít. Náš vlak přijel z Moskvy (!!!) a jel přímo do Kišiněva. Vlak měl neuvěřitelné rozměry a všichni dostali přidělenou postel, v ceně 38 MOL (10 RON, 50 kč). Vlaky v Moldavsku, aspoň podle toho, co jsme viděly, nejezdí na elektřinu, ale na uhlí jako za starých časů. Nepříliš ekologické, ale musely jsme si to aspoň jednou vyzkoušet.

Kišiněv

Kišiněv byla překvapivě ještě levnější než Rumunsko a nebudila v nás pocit, že je to hlavní město. Po tom, co náš couchsurfing hostitel přestal odpovídat, jsme se vydaly v devět hodin večer hledat hostel, který jsme našli na Booking.com. Nebyl daleko od centra, ale pocitově jsem si připadala jako na okraji Prahy. Paneláky, kam se podíváte. Najít hostel bylo komplikovanější, než jsme čekaly, a tak jsme se zeptaly kluků posedávajících na lavičce o pomoc. Po tom, co nás vodili v kruzích (opravdu, teď nepřeháním), jsme skončily, kde jsme začaly.

Hostel neměl žádné pořádné označení a byl vlastně jenom normální byt. Vzaly jsme si pokoj pro dvě s oknem, oknem, které vedlo do pokoje našeho hostitele. Byl to útulný hostel, ale smrdělo to tam jako staré ponožky a soukromí bylo také nulové. V šest ráno jsem se probudila, protože náš hostitel vedl s jinými hosty diskuzi o měnové politice. Aspoň to bylo zajímavé, když už nic.

Další couchsurfer se nám ozval a nabídl nám, že nás i vyzvedne. Měly jsme trochu strach, Nikolajovi bylo okolo 50 let, zbožňuje motorky a nemluví moc anglicky. Byly jsme dvě a zdál se nám přátelský, tak jsme si řekly, že ho zkusíme potkat – mezi lidmi, pro jistotu. Nikolaj se ukázal velmi milý, pečující a i když byly naše konverzace limitované jeho angličtinou, tak nám ukázal co a kde vidět, večer se nám pochlubil s jeho novou motorkou a uvařili jsme společně večeři.

Mohla bych vám popsat, co přesně vidět v Kišiněvě, ale v tomhle případě vám musím říct – cesta je někdy mnohem zajímavější než destinace samotná. Zajeďte k jezerům, projděte si centrum města, použijte všechny druhy městské dopravy, co to půjde a pravděpodobně vám nic neujde. Trolejbus stojí 3 MOL méně než 1 RON, tedy asi 4 koruny), autobus je za 4 MOL (1 RON, 5 kč) a u obou se platí vždy uvnitř.

Jednodenní výlety z Kišiněva

Neudělejte chybu jako my, a pokud se chcete vydat mimo Kišiněv, tak si to naplánujte dostatečně v předstihu. Pro nálevu vinic a vinných sklepů je potřeba si zarezervovat túru aspoň pár dní v předstihu, pro návštěvu Orheiul Vechi si musíte vyhradit celý den, vyrazit brzy ráno na centrální autobusovou stanici (za hlavním tržištěm) a ptát se po autobusu do Butuceny. Oboje vypadalo skvěle, ale na procházku kaňonem byla zima a Anna nepije víno, takže jsme se rozhodly se raději vydat do další destinace a neztrácet další 2-3 dny.

Poznatky z Moldavska:

  • Nepleťte si Moldavsko s Moldávií! Moldávie je region zahrnující Moldavsko, ale i část Rumunska. Moldavsko je republika.
  • Plaťte v místní měně, pokud ji nemáte, plaťte čímkoliv jiným než rumunskými lei.
  • Cestujte zásadně místní dopravou, stojí to za to!
  • Naučte se azbuku nebo s sebou vezměte někoho, kdo ji aspoň zvládne přečíst. Pokud budete něco hledat, bude se to hodit.
  • Ruština často funguje lépe než rumunština (= moldavština).

2 comments on “Příští zastávka: Moldavsko? Vlakem z Kluže přes Jasy až do Kišiněva.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *