Oh Canada! To nejlepší z hlavního města ostrova Newfoundland: St. John’s, NL

Na Newfounland jsem se poprvé dostala před 5 roky jako výměná studentka AFS a celou provincii jsem si zamilovala. Během své červnové cesty po Kanadě jsem svůj druhý domov samozřejmě nemohla vynechat. I když na Newfounlad nejezdí moc turistů, je to velká škoda. Ostrov nabízí úžasnou přírodu a nejsrdečnější lidi na světě.

V Kanadě se často říká, že jen Newfies ( obyvatelé Newfounladnu) si v nebi stěžují, že by chtěli domů. Něco na tom bude 🙂 Vy můžete na ostrov doletět klidně i za 200 EUR s WestJetem z Londýna nebo Dublinu. Cenově vás tedy pobyt na Newfounlandu může pořád vyjít levněji než ve Skandinávii.

Hlavní město St. John’s je srdcem celého ostrova. Z letiště YYT dojedete do centra buď autobusem nebo půjčeným autem ( které se vám bude hodit pro dopravu po celém ostrově). Doporučuju určitě pár dní v St. John’s zůstat a užít si jeho atmosféru. Kam byste se měli vydat?

Moje oblíbená místa v St. John’s jsou:

Signal Hill

Výhled z pevnosti Signal Hill je opravdu ikonický. Pod kopcem se mimochodem v létě koná Signal Hill Tattoo, kde se předvádí bojové operace z různých historických období.

Vesnice a jezero Quidi Vidi 

Z Signal Hill si můžete udělat hezkou procházku k jezeru Quidi Vidi. Půjdete po značené stezce podél útesů přibližně 30 minut. Quidi Vidi je známé svou pivnicí a také Royal St. John’s Regatta, sportovní událostí s nejdelší historií v Severní Americe.

Na začátku srpna se okolo jezera objeví desítky stánků s jídlem, pouť, celý ostrov zkolabuje ( jednak je vyhlášen státní svátek a zároveň se celý ostrov sjíždí na jedno místo) a všichni se sejdou okolo jezera. I když veslování nepatří mezi mé nejoblíbenější sporty. Já jsem si Regattu 2013 moc užila. O historii Regatty si můžete poslechnout více v podcastu NewfounlandPot.

Centrum města

Samotné centrum města si žije svým vlastním životem. Vy se jen můžete ztrácet v uličkách s kelímkem Tim Hortons v ruce. Já vám určitě můžu doporučit čajovou párty v Government house, konající se každý měsíc, kde si můžete vychutnat anglický čaj, sušenky a koláčky s místními.

Určitě také zajděte na Jelly Bean Road, kde na vás čekají nejroztomilejší baráčky na ostrově. Pokud máte rádi umění, muzeum the Rooms vás určitě nezklame. Už jen kvůli výhledu na město se ho vyplatí navštívit.Večer se už jen můžete procházet po Water street a zajít na jídlo k nejmilejšímu pánovi z Číny do Peaceful loft ( nebere rezervace, jídlo vaří jeho žena a pár historek vás určitě nemine).

Poznatky z  St. John´s:

  • Ostrov bych určitě doporučila všem, kteří mají rádi severskou přírodu, hygge,klid, milé lidi a minimum turistů.
  • Po mětstě a okolí můžete jezdit MetroBusem ( vtipy o metru řidičům raději neříkejte). Všechny lístky jsou automaticky přestupní, jen si musíte u řidiče požádat o trasnfer ticket/ paper. Jízdenky se platí přesně v hotovosti případně nabitou kartičkou.
  • Zajděte si zaplavat do Bowring Parku v Mt. Pearlu.
  • Pokud máte rádi dlouhé tůry natěžko, East Coast Trail je přesně pro vás.
  • Vyzkoušejte místní jídlo v barech, a teď nemyslím poutine a Tim Hortons sandwiche :-).

Našli jste si svůj důvod, proč byste si rádi připsali  St. John´s na svůj bucket list? O zbytku ostrova se rozepíšu v dalším článku, máte se na co těšit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *