Palestina – země milých lidí

Nevěřte všemu, co se píše v médiích. Palestina je bezpečná země, která by měla být na Vašem seznamu must see míst, lépe řečeno must see zážitků. V Palestině najdete mnoho historických míst- Betlém, Jericho, Mrtvé moře,  Ramallah, Hebron, ale hlavním důvodem návštěvy by měly být lidé a historie.

Palestinci jsou ti nejmilejší lidé. Můžu začít s naším couchsurfing hostem Basilem, který nám ukázal celou Palestinu. Dal nám tipy na na skvělá místa, kde se člověk může najíst, ale seznámil nás i  se svými přáteli. Všichni dohromady jsme se povídali o konfliktu, který Palestinu provází už dlouhá léta. Bez Basila bychom si náš pobyt v Palestině určitě tak neužily.

Betlém

Jak se dostat z Jeruzaléma do Betléma ?

Možností je několik, ale já bych doporučila autobus 231 z Damascus gate, který stojí 6,80 ILS. Cesta trvá mezi 40 a 100 minutami dle aktuální dopravní situace.

Co vidět a zažít v Betlémě?

V každém turistickém průvodci se dočtete o Church of Nativity, Omar mosque, Stars street, the Wall and the Walled off hotel with Banksyho malbami. My jsme bydlely  v městečku Beit Sahore. Jedno město navazuje na druhé, je těžké určit jejich začátky a konce. Cestou do Betléma jsme se povídaly s místními a pozorovaly děti vracející se ze školy. Máme odtud krásné zážitky.

 

 

V Palestině musíte zažít několik věcí. První z nich je čaj od Samira. Najít ho můžete na ulici na ulici Paul VI street nebo v jeho domě. Zahněte doprava před dlouhými schody u starého trhu, při první možnosti zahněte doleva, kde najdete jeho dům. Dostanete ten nejlepší čaj na světe- černý čaj se zázvorem a čerstvými bylinkami. Samirovi zaplatíte podle sebe. Nemá žádnou danou cenu za jeden čaj. Do jeho domu chodí rádi na čaj i místní.

Dalším velkým zážitkem je  Knaffe. Jedná se o horký sýr s krustou z cukru, která je posypané pistáciovými oříšky. Kombinace chutí možná zní trochu zvláštně, ale rozhodně to musíme zkusit, jinak jste nebyli v Palestině.

V Palestině si taky můžete dát skvělou čerstvou pizzu. Nenajdete ji ovšem na hlavních ulicích. V Betlémě nebo Beut Sahour se ptejte místních po Il Forno, kde mají nejlepší pizzu a burgery ve městě.

Kontakt s místním člověk má opravdu mnoho výhod. Basil nás také seznámil s profesorem Mazinem B. Qumsiyeh, který napsal knihy jako Sharing the Land of Canaan: Human Rights and the Israeli-Palestinian Struggle a řekl nám více o historii konfliktu.

Místní se zejména snaží, aby jste si připadali v Palestině vítaní. Budou vám vyprávět o svých životech, starostech i problémech s Izraelci, ale zároveň se budou starat o vaše pohodlí a radost z návštěvy Palestiny. Daří se jim to dobře. Jak jsem už zmínila, nikde jinde jsem se necítila víc vítaná, jako v Palestině.

Jak cestovat po Palestině? Jak se dostat z Betléma do Jericha? 

Betlém může být vaší základnou pro cesty po celé Palestině. Do Jericha se dostanete z hlavního nádraží nebo naskočte do jakéhokoliv žlutého minivanu a řekněte svou destinaci. Cesta by měla stát 25 ILS, ale pokud nebudete chtít čekat na plný autobus, zaplatíte víc. My jsme po hodině čekání zaplatily 40 ILS na osobu a konečně vyrazili.

 

Jericho a Mrtvé moře

Hlavní turistickou atrakcí Jericha jsou kláštery-  Monastery of Saint George a  the Monastery of the Temptation, pokud je budete chtít navštívit, budete potřebovat taxík.Do  Monastery of the Temptation vede také lanovka, která začíná 2 kilometry od centra a stojí 60 ILS na osobu. My jsme si nakonec vzaly taxík a zaplatily 20 ILS za jednu osobu a cestu. Oba kláštery jsou velmi pěkné. Nejlépe vypadají zvenku a výhledy z nich jsou taky krásné.

Dalším oblíbeným místem je Mrtvé moře, které je nejslanějším jezerem na světě. Pokud ho chcete stihnout společně s Jerichem za jeden den, budete opět potřebovat taxík. Snažte se sehnat taxikáře, který má kontakt na někoho na pláži, jinak budete muset platit ještě 60 ILS (49 ILS pro studenty) za vstup třeba na Kalya beach. My jsme nakonec platily jen 80 ILS za taxi na osobu.

K Mrtvému moři se také můžete vypravit z Jeruzaléma autobusem Egged company, který zastavuje v největším městě En Gedi. Jejich minibusy jsou často plné, takže si raději lístky kupte dopředu.  Lístky si můžete koupit online, ale potřebujete je kupovat s někým, kdo mluví hebrejsky. V jiném jazyce stránky bohužel neexistují. My jsme jejich služby ovšem nakonec nevyužily.

Poznatky z Palestiny:

  • Palestina je bezpečná
  • Palestinci řídí hodně nebezpečně. Řízení auta zde nedoporučuji. Pravidla na silnici opravdu neexistují.
  • Můžete a měli byste smlouvat. Překvapivě se nás lidé nesnažili tolik obrat. Samozřejmě po nás chtěli víc peněz, ale nikdy to nebylo třeba 5 krát víc, jako se to stává v jiných chudých zemích.
  • Jídlo je v Palestině levnější než v Izraeli, ale stále je dražší než u nás. Suvenýry jsou ovšem levné.
  • Z Mrtvého moře si můžete přivézt bahno, nevím jestli je to legální, ale rozhodně je to dobré pro kůži.
  • Naučila jsem se čekat neočekávatelné jako třeba salsa party, kde jsem se naučila tancovat salsu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *