Do Polska autobusem – Gdaňsk a Varšava

Na létě miluju spontální výlety po Evropě, které si naplnájuju během hodiny. Naposledy jsem takhle vyrazila s kamarádkou na skvělý výlet do Polska autobusem. Plán byl jasný, chtěly jsme se vykoupat v moři a vidět dvě města. Vyrazily jsme nočním Flixbusem do Varšavy, poté jsme přejely do Gdaňsku a vracely se opět z Polska nočním autobusem z Gdaňsku do Prahy.

Varšava

Během 8 hodin ve Varšavě jsme se prošly parkem Lazienski, kde po ránu potkáte pouze běžče a pávy.

Zbytek času jsme strávily v centru, kde jsme se procházely mezi Prezidentským palácem, kostely a Královským hradem. Prohlídku Varšavského hradu bych doporučila pouze ve středu, kdy je tam vstup bez průvodce zdarma. Můžete si tak všechno projít svým tempem.

Gdaňsk

Největší polský přístav jsem si zamilovala již před 2 lety. Představte si pohodovou atmosféru lázeňského města, moře s mírnými vlnami, racky, hanzovní domy a máte Gdaňsk.

My jsme strávily dopoledne v centru, kde jsme se kochaly architekturou, procházely se podél řeky a užívaly si centra města. Po obědě v nejleším Pyra Baru, kde vaří brambory na tisíc způsobů a mají vegan, lactose free, gluten free apod. options jsme se přesuly tramvají do Jelítkova na pláž.

Náš itinerář – Do Polska autobusem:

1. den – 21:10 odjezd Flixbusem z Prahy směr Varšava

2. den – 7:00 příjezd do Varšavy

– 17:30 odjezd Flixbusem do Gdaňsku

– 22:05 příjezd do Gdaňsku

– ubytování v hostelu Zefiro Stejanna

3. den – Gdaňsk

– 23:45 odjezd Flixbusem do Prahy

4. den – 12:50 příjezd do Prahy

Celkově nás celý výlet vyšel na necelé 2 tisíce.

Poznatky z Polska: 

  • Bezlepkáři, vegani a lidi s potravinovými intolerancemi vezměte polské supermarkety útokem. Mají mnohem větší nabídku a jejich ceny jsou hodně nízké.
  • Pro všechny ostatní je tu tip na polévky v kelíku, které prodávají také třeba ve Velké Británii. Občas si v létě chcete dát jen rychlou svačinu nebo oběd, zajdete do obchodu, v chlaďáku si vezmete 400 ml polévku v kelíku, zaplatíte a polévku můžete rovnou vypít z kelímku. Když si k polévce koupíte balení čerstvého lososa (za cca 30 Kč), tak máte luxusní oběd.
  • V Polsku můžete na většině míst platit kartou.
  • Studenti VŠ mohou ve většině polských měst využívat 50% slevy na MHD.
  • V Gdaňsku Vám doporučím novém hostelu Zefiro Stajenna. Do centra to budete mít z pokoje jen pár minut, dostanete svůj kod od vstupních i pokojových dveří, takže si můžete přijít kdykoliv chcete, čímž odpadá check in a check out. Jednoduše naťukáte kod na dveře a jste ve svém pokoji. Ráno se sbalíte a odejtete. Z karty vám následně hostel strhne peníze. Tenhle koncept je k nezaplacení, když přijíždíte do města večer a váš autobus má zpoždění. #truestrory

Taky vám přijdete polština tak vtipná? Mě hodně baví pozorovat, jak se v každém regionu Polska mluví trochu jinak. Nikdy Polákům nerozumím úplně všechno, ale vždycky tuším, o čem se baví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *