Studium v Německu

Možná se ptáte, jestli je možné studovat v Německu bez znalosti němčiny, kolik stojí život a studium v Německu a jestli jsou německé školy lepší než ty české. Na všechny tyto otázky se dostane, ale začněme hezky popořádku.

V Německu studuji na magistrovi prvním rokem. Studuji mezinárodní program Erasmus Mundus Global Studies na univerzitě v Lipsku. V rámci tohoto programu musíme studovat aspoň na dvou partnerských evropských univerzitách, já budu příští rok trávit v belgickém Gentu. Abyste měli o studiu v Německu lepší představu, tak vám o svojí zkušenosti napsala i Veronika z Travel Geekery. Jinými slovy, máte se na co těšit!

Fotka ze zimní školy v Rakousku se spolužáky z celého světa

Musím umět německy?

Německé vysoké školy nabízí čím dál tím více studijních programů v angličtině, a proto němčinu ke studiu v Německu nepotřebujete, počítejte ale s tím, že výběr programů, které můžete studovat bude omezený. Tady si můžete vyfiltrovat programy dostupné v angličtině na německých univerzitách. O tom, jak psát v angličtině bez chyb na vysoké škole a jak dobrou angličtinu musíte mít jsem už také psala. Pokud by vás lákalo stadium mezinárodních programů Erasmus Mundus, tak se můžete podívat na seznam těchto programů.

Kolik stojí studium v Německu?

Většina vysokých škol v Německu je úplně zdarma a to i v případě studia v angličtině. Jediné na co se musíte připravit je poplatek Semesterbeitrag (semestrální poplatek), ten se liší podle školy a spolkové republiky. V rámci tohoto poplatku, který se většinou pohybuje okolo 150-300 EUR za semestr, dostanete jízdné na MHD (a někdy i na vlaky v regionu) zdarma, univerzitní průkaz, přístup do knihovny a další studentské výhody. Výjimečně existují v Německu i placené programy, například i můj výše zmiňovaný Erasmus Mundus, tam se cena může pohybovat klidně až k 4000 EUR/rok. Na studium v Německu můžete získat mnohá stipendia, např. od DAAD anebo si najít brigádu, podobně jako v Čechách, k tomu se vám samozřejmě bude hodit znalost němčiny. Brigády pro studenty se v Německu do 450 EUR měsíčně nedaní, na hodinu studenti obvykle dostávají 9-12 EUR.

Cena životních nákladů v Německu

Co se týká životních nákladů, nelze říci kolik vás studium a život v Německu bude přesně stát. Například pokud si zvolíte studium v Sasku, Sasku-Anhaltsku či Duryňsku, můžete se měsíčně pohybovat v cenách velmi podobných jako v Praze. Bydlení v těchto spolkových zemích a ceny jídla v supermarketech jsou velmi podobné ba často i nižší, pokud však budete často chodit na pivo a jídlo do restaurace, prodraží se to.

Ve velkých městech, obzvláště na západě Německa a v Bavorsku (Mnichov, Frankfurt, Stuttgart, Kolín nad Rýnem atd.) dáte za bydlení podstatně více. Počítejte klidně i s 600 EUR/měsíc za pokoj na sdíleném bytě. Naštěstí máte jako studenti možnost zažádat si o koleje, které jsou z mojí zkušenosti mnohem lepší než v Čechách. Na kolejích v Německu máte většinou možnost mít nejen samostatný pokoj (ten je standardem), ale často také sdílení koupelny a kuchyně pouze s jednou další osobou nebo dokonce mít vše vlastní (studio/garsoniéra) za skvělé ceny. V Lipsku je takové studio za cca. 250 EUR včetně všech poplatků vyjma GEZ (poplatek veřejnoprávním médiím, cca. 17 EUR). Navíc si můžete dopřát teplé jídlo v menze za 2-4 EUR (a chutná mnohem lépe než menza, jak si ji pamatuju v Čechách).

Porovnání stylu a kvality školství Německo vs. Česko

V porovnání s Českem můžu mluvit pouze za svůj obor a fakultu (v Praze FSV UK, v Lipsku Institut Evropských a Globálních Studií). Na FSV jsme velmi často seděli na přednáškách a poslouchali vyučující, což mi umožnilo se naučit vcelku hodně informací. Semináře a diskuze jsme samozřejmě také měli, ale z mojí zkušenosti nebyly tolik interaktivní. (Ne vždy kvůli vyučujícím, ale protože jsme my, studenti, nečetli četbu nebo se styděli mluvit). V Německu jsem zatím měla většinu hodin postavenou na diskuzích a kritice textů, těch tu čteme podstatně více. Ale vím, že na každém oboru se to liší, někteří mají také hlavně přednášky, kde „jen“ sedí a poslouchají. Řekla bych, že kvalita školství je vcelku srovnatelná v obou zemích a záleží na oboru a škole, které si v daných zemích vyberete.

Studium v Berlíně (Veronika Primm)

Část svého magisterského studia jsem absolvovala v Berlíně na Hochshule für Wirtschaft und Recht (HWR), tedy Vysoké škole ekonomiky a práva. Studovala jsem Čínsko-evropskou ekonomiku a byznys. Program zahrnoval rok v Berlíně, semestr na partnerské univerzitě v Číně (SWUFE v Chengdu v Sečuánu) a pro poslední semestr jsme si mohli vybrat, zda ho strávíme v Berlíně či v Číně. Tento magisterský program byl tenkrát nový, běžel teprve druhý rok. To znamenalo, že se vyskytlo ještě pár organizačních problémů, ale celkově byla kvalita i tak vysoká.

Mí spolužáci byli především z Číny (10), z celé Evropy (5) a měli jsme i Kanaďanku. Skoro celé dva roky jsme strávili spolu, jen na poslední semestr jsme se rozešli, podle toho, kde každý chtěl studia dokončit. Program byl v angličtině a docela náročný, hlavně v Berlíně, kde jsme museli číst kvanta článků každý týden. Testy, prezentace a týmové projekty byly také pravidelnou součástí.

Rozhodně nám to dalo dobrou průpravu pro následující profesní život.

Veronika Primm, Travel Geekery

Tento magisterský program byl placený, cena se pohybovala v řádu několika tisíc euro na rok. Uběhlo už však deset let, takže se cena mohla změnit. Po úspěšném zakončení jsme obdrželi titul Master of Arts (MA) z německé univerzity a také neoficiální Master of International Business z čínské univerzity.

Vyplatí se studovat v Německu?

Ano! Pokud vás láká studium v Německu nebo kdekoliv v zahraničí, jděte do toho! Zkušenost ze zahraničí je nejen cennou položkou na vašem životopisu, ale také cennou zkušeností. Zlepšíte si jazyky, uděláte si spoustu kamarádů a kontaktů v zahraničí, osamostatníte se a o víkendech můžete vyrážet na výlety a být tak v podstatě pořád trochu na dovolené. Není na co čekat! (Mimochodem, pokud jste ještě na střední, víte, že můžete vyrazit na pár měsíců už teď? Třeba s AFS, kde naše Míša dobrovolničí už dobrých pár let.

One comment on “Studium v Německu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *