Kam na výlet v Sasku-Anhaltsku?

Už jste někdy slyšeli o Sasku-Anhaltsku? Tenhle spolkový stát kousek od českých hranic není u českých cestovatelů příliš známý, ale rozhodně stojí za návštěvu. Podívejte se, kam se můžete vydat na jednodenní výlety z Halle (Saale), které bude naším výchozím bodem. A určitě jej taky musíte navštívit. V Halle jsem bydlela rok během svých studií na univerzitě v Lipsku, takže jsem měla dost času na to procestovat široké okolí a vybrat to nejlepší z něj pro vás. Každý si tu něco najde, takže kam na výlet v Sasku-Anhaltsku? Připravila jsem si pro vás středověké historické město Quedlinburg, největší umělé jezero v Německu – Geiseltalsee, katedrálu zapsanou v UNESCO v Naumburgu a pro milovníky umění – centrum Bauhausu v Dessau. Tak se na to pojďme podívat.

Jak se sem dostat?

Halle (Saale) je město kousek od Lipska, z Prahy jste tu autem za asi 4 hodiny, jinak můžete jet přímým Flixbusem nebo vlakem s přestupem v Drážďanech. Všechny výlety, které jsem pro vás vybrala jsou dostupné vlaky. Ceny jízdenek jsou v Německu vyšší než jsme zvyklí a proto buď vyražte autem anebo si zakupte celodenní regionální jízdenku Sasko-Anhaltsko na bahn.de (stránky jsou i v češtině).

  • Quedlinburg – jeďte vlakem do Aschersleben (RE4 nebo RE24) a přestupte na bus 140 jeďte vlakem až do Halberstadt (také RE4 or RE24) přestupte na RE 11 (směr Thale Hbf), 1h 45 min
  • Mucheln (Geiseltalsee) – vlakem do Merseburg (RB25), kde přesednete na RB78 směrem na Querfurt, 45 min
  • Naumburg – přímým regionálním vlakem (RE16, RB25 nebo RE18), 30 min
  • Dessau – přímý příměstský vlak S8 do Dessau jede každou hodinu, ale každou druhou končí v Bitterfeldu a musíte přesednout na S2, 50 min

Co dělat a vidět v Quedlinburgu?

Quedlinburg je ze všech výletů v tomto článku nejdále, ale až uvidíte fotky, pochopíte, že jsem jej nemohla vynechat. Toto středověké městečko má ten pravý německý nádech. Domy tu vypadají trochu jako v Bavorsku, ale ceny jsou tu mnohem přijatelnější, vyšlápněte si ke katedrále odkud je výhled na město, zastavte se na náměstí nebo se procházejte úzkými uličkami na Munzbergu. Pod katedrálou jsou dvě skvělé kavárny, kde mají ty nejlepší a největší cheesecaky, tak si jeden nezapomeňte dát a pokud nejste v Quedlinburgu autem, tak se zastavte také na sklenku vína v baru přímo za radnicí.

This image has an empty alt attribute; its file name is Quedlinburg-768x1024.jpg
Věřili byste, že jsme tu byli skoro sami? Výhledy jako v pohádce.
This image has an empty alt attribute; its file name is Quedlinburg_Munzberg-1024x768.jpg
Hodně turistů vynechá Munzberg, protože není přímo v centru města. Procházka sem se ale určitě vyplatí.
This image has an empty alt attribute; its file name is Quedlinburg_houses-1024x768.jpg
Na tomhle malovaném náměstí najdete ty nejlepší cheesecaky.
This image has an empty alt attribute; its file name is Qudlinburg_view-1024x768.jpg
A ty výhledy! To bych mohla celý den!
This image has an empty alt attribute; its file name is Quedlinburg_wine-768x1024.jpg
A víno z regionu ostatně taky.

Co dělat a vidět okolo Mucheln (Geiseltalsee)?

Pokud jste milovníci vína, jistě znáte vína z Porýní, slyšeli jste ale už o vínech z regionu Saale-Unstrut? Mucheln a Geiseltalsee jsou těmi pravými místy, kde si odpočinete od městského ruchu se sklenkou tohoto vína. Půjčte si loď a nebo kolo a vydejte se na cestu okolo největšího umělého jezera v Německu. Odměnou vám budiž za výšlap na Weinberg („Vinný kopec“) sklenka přímo nad vinicemi.

This image has an empty alt attribute; its file name is Geiseltalsee_Weinberg-768x1024.jpg
This image has an empty alt attribute; its file name is MarinaMucheln-768x1024.jpg

Extra tip: Na cestě do Mucheln musíte stejně přestoupit v Merseburgu, nechte si jeden či dva vlaky ujet a prohlédněte si zdejší katedrálu a zámek.

This image has an empty alt attribute; its file name is Merseburg-1024x768.jpg

Co vidět a dělat v Naumburgu (Saale)?

Naumburg je známý hlavně pro svojí grandiózní katedrálu zapsanou na seznamu UNESCO. Za vstupné se sice platí, ale v ceně dostanete i audio průvodce. Vydejte se uličkami města, skrze upravené zahrady a nebo sedněte na historickou tramvaj a nechte se svézt až k domu Fridricha Nietzsche.

This image has an empty alt attribute; its file name is Naumburg2-768x1024.jpg
This image has an empty alt attribute; its file name is Naumburg1-1024x768.jpg
This image has an empty alt attribute; its file name is Naumburgtrams-1024x768.jpeg

Co vidět a dělat v Dessau?

Dessau je často přehlíženou destinací. Hlavním turistickým tahákem je muzeum Bauhausu, které se určitě vyplatí navštívit, i když nejste bůh ví jací milovníci umění. Pokud naopak jste, pak si určitě zarezervujte i prohlídky domů mistrů bauhausu a další doplňková muzea a galerie po městě. Projděte si historiské centrum města a vydejte se do jedněch z desítek zahrad v Dessau. Pokud máte čas a vyšlo vám počasí (na rozdíl od nás), tak si pujčte kolo, protože zahrad a parků je tu k vidění mnoho a všechny jsou rozlehlé. Celý komplex těchto parků sahá až k městu Worlitz.

This image has an empty alt attribute; its file name is Dessau_Bauhausmuseum-768x1024.jpg
This image has an empty alt attribute; its file name is Dessau-1024x768.jpg
I fontány jsou tu ve stylu Bauhaus.

Už jste navštívili Sasko-Anhaltsko? Které z těchto míst je vaše nejoblíbenější?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *