2 dny, 2 města – Tel Aviv a Nazareth

Máte pouze dva dny na návštěvu severní Izraele? Kolik času strávit v Tel Avivu? Stojí za to návštěva Nazarethu, Haify nebo Tiberias? A jedna z nejdůležitějších otázek pro šetřící, jak cestovat nízkonákladově v Izraeli? Pokračujte ve čtení!

Tel Aviv

Jak se dostat z Tel Aviv Ben Gurion letiště během šabatu?

Po přistání v Tel Avivu budete možná muset čelit nepříjemnému překvapení – šabat. Během šabatu nejezdí žádná veřejná doprava. Neexistuje jiná možnost než taxi jak se dostat z letiště. Připravte se na útratu téměř 200 ILS, což je přibližně 1000 Kč, záleží na místě, kam se chcete dostat. UBER někdy funfuje, někdy ne, můžete ještě zkusit britskou aplikaci která se jmenuje Gett (nebo GetTaxi), ale někdy je těžké se domluvit s řidičem na chaotickém letišti, když nemáte místní SIM kartu. My jsme se nakonec musely vydat normálním taxi. Alespoň nám tato cesta ale přinesla novou kamarádku Rebbecu, cestovatelku z Německa, která s náma chtěla sdílet taxi, aby ušetřila. Strávily jsme s ní celý den.

 

Kam jít a co navštívit v Tel Avivu?

Naší první zastávkou byla pláž. Na mnoha z nich je dostupná WiFi, takže si můžete vyhledat kam jít a co dělat. Přesto jsme si na letišti v Tel Avivu vzaly mapu a byly připravené i na variantu, že internet dostupný mít nebudeme. Tel Aviv, kromě čtvrti Old Jaffa (Yafo) je proslavená architekturou z 20. až 40. let, obzvláště domy postavenými ve stylu Bauhaus. Nejme specialistky na architekturu a zdálo se nám to trochu nudné, takže pokud nemáte čas na důkladnou procházku, vyražte přímo na náměstí Bialik, které je nejdůležitější.

 

Ve dvě hodiny odpoledne se můžete přidat k procházce čtvrtí Old Jaffa s průvodcem zdarma, která začíná u věže s hodninami v Old Yafo. Připravte se na velmi dlouhou, občas zajímavou, ale také často nudnou prohlídku plnou bizarních přiběhů a přehánení. Ukáží vám opravdu celou čtvrť, také některá neznámá místa, ale my se nakonec rozhodly uprchnout raději na výborný falafel.

Byly jsme už na cestě více než jeden den, z Kluže jsme vyrážely v poledne, 10 hodin vlakem do Iasi, spaní na letišti, brzký let a celý den procházení po Tel Avivu… Rozhodly jsme se pro krátkou siestu na pláži, krátký šlofík za zvuku vln nám pomohl získat sílu na chůzi přes celé město do bytu našeho hostitele přes CouchSurfing. Prošly jsme po pobřeží několik km, viděly krásný západ slunce a možná to byl dosud nejlepší zážitek v Tel Avivu. Pobřeží s parky a zajímavými lidmi by mělo být rozhodně na vašem listu míst, která navštívit.

Náš hostitel a jeho spolubydlící byli jedni z nejlepších, jaké jsme zažily. Jsou to skuteční cestovatelé, skvěle jsme si s nimi popovídali, byli neuvěřitelně přátelští a večer jsme si s nimi moc užili. Šli jsme s nimi na procházku a náš hostitel nám ukázal jeho oblíbená míst (Boulevard HN, náměstí Rabin, divadlo…) a k večeři jsme si dali skvělé palačinky v místní palačinkárně La Bretonne.

Nazareth

Jak se dostat veřejnou dopravou do Nazarethu z Tel Avivu?

Jeďte autobusem číslo 826 ze stanice Arlozorov, bus odjíždí každou půlhodinu a stojí 34 ILS, cesta trvá přibližně 2,5 hodin. Někoho se ale zeptejte, kde vystoupit, protože nestojí na žádném větším nádraží a budete muset popojet  do centra místním autobusem (1,7,8, nebo 18) za 4,3 ILS.  Vystupte až uvidíte Baziliku Zvěstování (zastávka je přímo před McDonald’s).

Co navštívit v Nazarethu?

Vezměte si mapu v informačním centru (zavřené v neděli) a následujte vyznačenou trasu. Nazareth je malý a je možné ho během několika hodin projít. Když budu upřímná, za důkladné prozkoumání stojí jistě bazilika Zvěstování. Výhledy z nedalekého kopce jsou sice pěkné, ale nic z čeho by nám spadla brada.

Poznatky z Tel Avivu a Nazarethu:

 

 • Nepřijeďte během šabatu, vše je zavřené – muzea, obchody, všechno…
 • Více času si ponechte na procházku po pobřeží než na centrum
 • Ptejte se místních, většina věcí je napsaná v hebrejštině
 • Nepočítejte, že se prospíte v autobuse, Izraelci řídí dost agresivně a přestože mi normálně špatně v autobuse nebývá, tentokrát mi bylo.
 • Jestli chcete přespat někde v autobuse, je možné vyrazit do Tiberias nebo Haify, ale náš program byl bohužel nabitý. Náš hostitel nám řekl, že Tiberias se vyplatí navštívit v případně, že jste věřící a Haifa byla bohužel moc daleko, takže by bylo potřeba zůstat na severu déle.
 • Jeden den na každé město je dostačující

2 comments on “2 dny, 2 města – Tel Aviv a Nazareth”

 1. VOCFM napsal:

  Diana Čechová, thanks so much for the post.Really thank you! Great.

 2. Under one sky napsal:

  Skvělý článek. Mám ho na svém seznamu a doufám, že stihnu ještě tento rok. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *