Temešvár – památky, nostalgie a velmi rumunské zážitky

Rychlý a levný městský výlet? Temešvár se k tomu perfektně hodí. Byť je v Rumunsku, tak si můžete klidně občas myslet, že jste v Srbsku nebo Maďarsku. Temešvár je téměř na hranicích s těmito státy a i přes svou menší velikost je velmimultikulturní. Někteří sem míří do termálů, jiní do hor, Češi často do Banátu, tedy českých vesniček v Banátu, o tom, ale dnešní článek není. Temešvár je krásný sám o sobě a stojí za návštěvu. Co vidět v Temešváru a jak se tam dostat?

Jak se dostat do Temešváru?

Temešvár má mezinárodní letiště a díky nízkonákladovým společnostem není problém se tam dostat téměř odkudkoliv, pro Čechy je nejlevnější, byť ne nejrychlejší, variantou autobus RegioJet. Z Prahy se do Temešváru dostanete přímím autobusem už za 550 Kč.

Vlaky jsou další možnost, avšak nečekejte příliš. Vlaky v Rumunsku jsou neuvěřitelně pomalé (obvykle neuveřitelně znamená 30 km/h) a jejich kvalita také není zrovna pětihvězdičková.

Ano, tohle je 15 cm díra v okně, kterou někdo „spravil“ velikonošním ubrouskem a obyčejnou lepenkou. Ne, nedělám si legraci, zlatý český ručičky se tu mají, co učit.

Co vidět v Temešváru?

Já jsem začala svou návštěvu vcelku neobvykle – podívala jsem se na koncert maďarské cikánské jazzové skupiny. Dala jsem si věci do hostelu (který vám musím vřele doporučit! Je na hlavním náměstí a cítila jsem se tam jako doma – zabookovat si ho můžete tady ;)) a vydala se na koncert, který byl ú-žas-ný! Pokud se vám někdy poštěstí jít na podobný koncert, určitě neváhejte. Byla jsem tam jediná cizinka, a tak jsem měla možnost si užít tu pravou místní atmosféru.

Druhý den ráno se ke mně přidal kamarád Lion a vydali jsme se spolu objevovat krásy Temešváru. Začali jsme ortodoxní katedrálou (která je mimochodem tou nejvyšší ortodoxní katedrálou mimo Rusko!) a Operou, prošli jsme se po hlavním náměstí, skrze malé krásné uličky a kochali se architekturou.

Hřeb celého dne bylo Komunistické konzumeristické muzeum (The Communist Consumers Museum), které se nezdá jako nic neobvyklého, ale opak je pravdou – určitě ho nevynechte! Muzeum je v podstatě reprodukcí malého apartmánu ve sklepě domu, v přízemí je pak kavárna spojená s hospodou. My jsme si dali kávu, pokochali se výzdobou a vydali se do sklepa, který mi připomínal dětství, chatu a prarodiče. Krása tohohle místa tkví i v tom, že si můžete všechno osahat a zblízka prohlédnout.

Temešvár je zeleným městem, takže se asi obvykle vyplatí se jít projít do parků, ale tím, že jsem Temešvár navštívila v prosinci, tak mi vyhřáté kostely a budovy byly milejší. Parkům se ale vyhnout stejně nedá, Temešvár je jimi kompletně propletený a stojí za to se v nich zastavit a načerpat novou energii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *