Transfagarasan road trip: Plavání v jezeře Balea, nebezpečný výšlap a krásná městečka?

Transfagarasan (Transfăgărăşan) je jednou z nejlépe hodnocených silnic v Evropě, co se týče výhledů. Tato silnice je běžně půl roku uzavřená (z důvodu počasí) a proto jsem neváhala ani chvíli, když mi přátelé nabídli, abych se k nim přidala!

Kde se ubytovat?

V pátek večer jsme se vydali do našeho hostelu paláce – Palatul Brukenthal, který nás uchvátil. Je krásný, romantický, děsivý… vše v jednom. Můžete si hodiny číst v zahradách, užít si úžasnou noc na pokoji a nebo honit přízraky na půdě, pokud se ubytujete tak jako my v budově, která právě prochází rekonstrukcí a je přes zahradu od hlavní budovy. Zamilujete si to tu, věřte mi.

Druhý den můžete nasednout do auta a budete na silnici Transfăgărăşan cobydup (obzvlášť vezmeme-li v úvahu to, že jsme v Rumunsku a že obvyklý stav silnic je zralý často na rychlost zhruba 30 km/h. Nastavte si navigaci na jezero Balea (Balea Lake) a užívejte si jízdu.

Jak si výlet k Balea Lake užít naplno?

Pokud na výlet vyrazíte v říjnu, jako my, nezapomeňte se podívat na počasí a vezměte si s sebou dobrou obuv a teplé oblečení, čekejte sníh. No a pokud jste trochu střelení, jako moji přátelé, tak přibalte i plavky. Neházejte pak ale vinu na mě, když neucítíte vlastní nohy.

Po tomto zážitku se naše skupina jaksi… rozložila. Já, Lukas, Sarah a Thomas (zleva doprava na obrázku níže) jsme se vydali na výšlap do sedla Şaua Caprei (2249 m) a pak na horu Vf. Vânătoarea lui Buteanu (2507 m) a ty výhledy! Ty stály za to. Je to k neuvěření, že za pouhé dvě hodiny můžete vidět tohle všechno!

Juric, Matt a Tomas se rozhodli ze sedla vydat níže k jezeru Caprei, obejít si ho a pak se vydat střemhlav z kopce dolů. Řeknu vám, zřejmě to není dobrý nápad, pokud nevyhledáváte rychlou smrt v krásném prostředí. V Rumunských horách je důležité chodit po značkách a poslouchat svůj pud sebezáchovy. Nelezte po skalách pokud nemáte zkušenosti a správné vybavení.  Julie a Arthur měli jenom kecky na nohách, a tak jim to klouzalo už při výšlapu do sedla. “Vysvobodila” je horská služba (nebojte, nebylo to potřeba, jen šli kolem) haha.  Daniel se rozhodl, že má rád svůj život a šel radši místo výšlapu rovnou na kapučíno.

Unavení, šťastní a díramy na kaťatech jsme se vrátili do civilizace – do městečka Sibiu. Udělali jsme si krátkou procházku, dali si večeři a spali až do rána jako miminka. Sibiu je krásné městečko plné malých uliček s barevnými domečky. Pokud máte čas a chuť, tak určitě nevynechejte kavárnu Hug the Mug! Odpoledne se můžete vydat, tak jako my, do Alba Iulia, kde můžete prozkoumat jedno z nejstarších osídlených míst v Rumunsku, které za římské okupace bylo důležitým centrem.

Chtěli byste mít svatbu na místě jako je tohle?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *