Nejlepší jednodenní výlety z Kluže

Dnes jsem si pro vás připravila tři levné nenáročné výlety z Kluže, které stihnete během jednoho dne. Podívejte se se mnou na jednodenní výlety do Salina Turda, Scarisoara a Apusenských hor a Rimetea. Pokud byste se chtěli raději vydat do méně známějších končin a nebo jste tyto místa už navštívili, podívejte se na moje další jednodenní výlety v okolí Kluže.

1. Salina Turda (Solný důl Turda)

Jen pár kilometrů od Kluže se nachází jeden z největších solných dolů v Evropě. V Salina Turda najdou zalíbení nejen milovníci historie a jeskyní, ale také například děti. Po prohlídce dolu si můžete jít zahrát stolní tennis, zajít do posilovny nebo se projet lodičkou po solném jezírku a obdivovat osvětlené umění. Lehce neočekávané a bizarní z mého úhlu pohledu.

Jak se tam dostat?

Nejrychleji a nejsnáze autem (půjčení auta na jeden den včetně plného pojištění vyjde na cca 35 euro + benzín cca 5 eur), pokud preferujete veřejnou dopravu, pak můžete jet za 7 lei jedním směrem do vesničky Turda a k jeskyni se projít, v tomto případě počítejte s celým dnem.

2. Scărișoara (Podzemní ledovcová jeskyně) a procházka v Apusenských horách

Zhruba 3,5 hodiny autem od Kluže najdete 2. největší podzemní ledovcovou jeskyni na světě. Za vstupné 8 lei dostanete vstupné s rumunským výkladem (v našem případě jiný nebyl možný). Po cestě do Scărișoary se snažte vyhnout nezpevněným cestám a neváhejte zastavit u krásných výhledů, kterých po cestě bude plno. Samotná návštěva jeskyně zabere zhruba 20 minut, ale doporučuji se potom zastavit u místních lidí a ochutnat plăcintă (něco mezi palačinkou a chlebem) s domácí marmeládou, sýrem nebo pampeliškovým medem. Později se stejně jako my můžete vydat na procházku po okolí, obdivovat přírodu, koně, krávy a třeba si i promluvit s místními, pokud ovládáte aspoň základy rumunštiny.

Jak se tam dostat?

Auto je v podstatě jediná možnost. Půjčení auta na jeden den včetně plného pojištění vyjde na cca 35 euro + benzín cca 12 eur, pokud nejste řidiči, tak můžete zkusit stopovat. Stopování je v Rumunsku normálním způsobem dopravy, obzvlášť na venkově, připravte si však peníze, řidiči očekávají, že jim za cestu zaplatíte.

3. Maďarská vesnička Rimetea (Eisenburger) a výšlap na Piatra Secuiului

Proč zrovna tahle vesnička? V neděli ráno jsme usedali s přáteli do auta nevědě, kam zamíříme. Přidala jsem se k exkurzi fakulty geografie pro německy mluvící studenty, takže nejen, že jsme nevěděli, kam nás profesor zavede, ale také jsem měla drobné problémy se zjišťováním informací, které byly pouze v němčině, kterou nemluvím.

Tato malebná vesnička je unikátní svou architekturou, která kombinuje německé a maďarské prvky lidí, kteří sem přišli za těžbou železa a i dnes je obývaná převážně rumunskými Maďary. Na výšlap do přilehlých skalnatých hor si vezměte dobré boty, čeká vás stoupání po skále a kamenité cestě. V rumunských národních parcích také není zakázáno zakládat oheň, takže se nebojte si s sebou vzít buřty a chleba a udělat si táborák.


Jak se tam dostat?

Opět nejsnáze autem nebo s nějakým zájezdem. Rimetea je dále než Turda, ale blíže než Scărișoara, takže za benzín počítejte zhruba 8 eur.

Který z těchto jednodenních výletů v okolí Kluže se vám líbil nejvíc?

4 comments on “Nejlepší jednodenní výlety z Kluže”

 1. Anet K. napsal:

  Salina Turda je kouzelné místo. Mrzí mě, že jsem dříve nevěděla l tě vesničce, tak třeba při příští návštěvě Rumunska.

  1. Anet K. napsal:

   *o té vesničce
   Klávesnice na mobilu stávkuje 😀

  2. Diana Čechová napsal:

   Stojí opravdu za to! Kde jsi jinak byla v Rumunsku?

 2. LifestyleBirdie napsal:

  Přesně jak píšeš, solný důl mě opravdu překvapil! 😀 Čekala bych, že v něm najdu maximálně průvodce a ne celé „městečko“! 😀 No a exkurze s Němci, aniž bys rozumněla jediné slovo, tak to muselo být dost vtipné! 😀 Co se týče Rumunska, mě osobně nikdy nelákalo a na svém seznamu míst, kam se chci podívat asi jen tak nebude… Ale kdo ví, alespoň na upíry, bych se mohla jet někdy podívat! 😀

  LifestyleBirdie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *