Mestie – Gruzie mimo sezónu. Let vrtuláčkem nad Kavkazem a další nečekaná dobrodružství.

Po dlouhé době jsem zpět s příspěvkem z mé poslední cesty do Gruzie. V zimě a brzy na jaře míří většina lidí do hlavního města – Tbilisi nebo do lyžařských středisek, ale to není nic pro mě. My jsme se tedy vydali do hor do Mestie v oblasti Svaneti na lehkou turistiku, protože vrcholky byly stále pokryty sněhem. Nechci vám moc spoilovat, ale čtěte dál, jestli vás také zajímá, jak se levně proletět vrtuláčkem nad dechberoucím Kavkazem a další tipy a triky.

Pokud cestujete, stejně tak jako my a většina batůžkářů, na letiště v Kutaisi, do centra města se dostanete marshrutkou (minivanem) za 5 GEL (odíždí po každém příletu a lze lístek zakoupit online na Georgianbus.ge). Jednu noc jsme spali v Kutaisi, protože nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak se dostat do Mestie, je maršrutka, která odjíždí jen jednou denně, ráno). Zarezervovali jsme si ubytování v Guesthouse Luka – pro náš účel ideální – čisté, se snídaní v ceně a velmi levné. Za nás dva jsme zaplatili pouze 25 GEL (~ 200 Kč). Je to 15 minut chůze od centra, najdete i levnější ubytování a více v centru města, ale obvykle bez snídaně.

Brzy ráno jsme si objednali taxi prostřednictvím aplikace Maxim taxi (funguje podobně jako Uber) a jeli na hlavní autobusové nádraží (4 km od centra města), mělo by to stát zhruba 3,5 GEL. Autobus do Mestie oficiálně odjíždí v 10 hodin (březen 2020), ale pokud se naplní dříve, odjíždí. Byli jsme tam v 7 hodin ráno, protože informace online spíše nejsou než jsou, ale mimo sezónu bych řekla, že stačí bohatě, když přijdete krátce před devátou. Jízdenka stojí 25 GEL.

Kdy odjíždí autobusy z Kutaisi do Tbilisi, Batumi, Zugdidi a Mestie?
Jízdní řád je pouze přibližný.

Pokud máte hodně času jako my, můžete prozkoumat obchody v okolí nádraží. Mezi nimi je také například větší Spar, kde můžete také nakupovat zero waste, stejně jako na mnoha místech v Gruzii). Pokud jste si přivstali a rádi byste kávu nebo čaj, zajděte tam, kam chodí všichni řidiči autobusů. Vyjde to nejlevněji a budete mít autentický zážitek.

Tento obchod je provozován touto úžasnou ženou (které říkáme bus mama). Udělá vám rozpustnou kávu nebo černý čaj za 1 GEL. Dělá je do hrnků, takže ačkoliv čistota je trochu sporná, musím uznat, že Gruzie je v některých aspektech překvapivě a zřejmě neúmyslně šetrná k životnímu prostředí. Každopádně si nápoje můžete dát uvnitř a zahřát se, pokud jste v Kutaisi v zimě nebo brzy na jaře jako my.

Co dělat v Mestii?

Mestia je velmi turistické městečko, téměř každý dům je guesthouse. V zimě sem míří většina lidí do nově vybudovaných lyžařských středisek, v létě pak odtud začíná mnoho úžasných túr, nejoblíbenější z nich je do Ušguli – jedné z nejvyšších osad na světě. Dá se tam také dostat sdíleným taxi, ale pozor, v zimě je silnice oficiálně uzavřená. Místní vás tam zavedou, ale připravte se si za to hodně zaplatit.

Když jsme viděli, jak vypadá (otevřená) cesta do Mestie, rozhodli jsme se jen pro bezpečnou túru a nechali si Ušguli na příště (a my se vrátíme! ;)).

Výlety – pěší túra z Mestie

Další den ráno jsme se vydali směrem k jezerům Koruldi, ale plánovali jsme se vyšplhat pouze ke kříži nad Mestií. Přikládám vám mapu, protože turistické informační středisko nemělo žádné kopie navíc. Brzy na jaře a bez kondice je to trochu složitější. Začátek je velmi strmý, ale naštěstí pro nás byl většinou bez sněhu. Jakmile se zdoláte převýšení prvních cca. 600 výškových metrů, terén začíná být zasněžený. Buďte připravení, pokud nemáte dobré vybavení, domů půjdete v mokrých ponožkách. V každém případě ale musíte mít boty s trochou přilnavosti!

Mapa Mestia – jezera Koruldi

Nebudu vás balamutit, neměli jsme ani brýle ani pokrývky hlavy proti slunci, které bylo velmi silné a začali jsme cítit trochu závratě. Kousek od námi vytyčeného cíle jsme se rozhodli se otočit. Kavkaz dobijeme příště!

Nejlepší restaurant a vinárna v Mestii

V Mestii mám pro vás tipy na naše dvě oblíbená místa. První večer jsme šli do restaurace s názvem Cafe Laila a byli jsme víc než překvapeni. Jídlo chutnalo úžasně a ceny byly taky příznivé i pro batůžkáře jako jsme my (obzvlášť pokud je porovnáte s Tbilisi nebo Stěpansmindou). Oba jsme si dali tradiční gruzínské a svanetské (Svaneti je region, ve kterém se Mestia nachází) jídlo. Během čekání na naše jídlo začala tradiční živá gruzínská hudba. Nevím, jestli je to pravidlem každý den nebo jsme měli štěstí, možná zkuste kontaktovat restauraci předem, tak či tak byste si měli určitě zarezervovat stůl předem. My jsme měli štěstí, že jsme tam byli, když se restaurace otevřela, takže jsme ukořistili stůl, ale mnoho lidí přicházejících po nás mělo méně štěstí. Pokud je to možné, sedněte si dole nebo uprostřed restaurace, abyste měli dobrý výhled na tu show. To byl pro nás jeden z vrcholů celého našeho výletu.

Druhým místem, které stojí za návštěvu, je vinárna s názvem Mego Bari. Když jsme tam byli, byla téměř prázdná, ale pravděpodobně pouze proto, že není přímo ve středu města. Je útulná, s krbem uprostřed, výběr vín je dechberoucí a stejně tak ceny, v dobrém slova smyslu. Sklenka vína začíná na 2 GEL (~ 15 Kč), přičemž většina se pohybuje kolem 6-7 GEL (~ 50 Kč). Pokud vínům nefandíte, můžete si tam dát také gruzínské likéry – například mnoho příchutí chachy a zigo. Nám nejvíc chutnala broskvová, která není tak silná, doporučil nám ji sám majitel. Ten vám rád všechno vysvětlí a dá trochu ochutnat, pokud si nejste jisti. Dejte si také „malý talíř“ (který ve skutečnosti není vůbec malý) s občerstvením za 15 GEL, dostanete gruzínský sýr, sušené maso a tradiční gruzínské sladkosti (churchkela). Rozhodně to stojí za to!

Letadlem z Mestie do Kutaisi

Byť jsme si cestu do hor užili pro ty krásné výhledy, těch šet hodin v minivanu jsme rádi vyměnili za let. Navíc tímhle krasavcem! Za ty výhledy a VIP pocit byste čekali tisíce za letenku, létají takto ale i místní, a proto vyjde let levně.

Firma Vanilla Sky létá z Mestie párkrát týdně do Kutaisi a Tbilisi (2x do každé z destinací). Do letadla se ale vejde jen 15 pasažérů, a proto s nákupem neotálejte! Létají pochopitelně jenom za dobrého počasí, proto si raději neplánujte žádný návazný let, kdyby se let neuskutečnil. Let do Kutaisi trvá zhruba 30-40 min, do Tbilisi (resp. letiště v Natakhtari) se letí asi hodinu. Z letadla uvidíte nedotčené hory a výhledy vám vezmou dech a vrhnou slzy do očí. Něco málo jsme z letu natočili, ale na živo to vše vypadá samozřejmě ještě lépe. Mrkněte se na video pro takovou ochutnávku 😉

Mestie, jsem do tebe blázen!

One comment on “Mestie – Gruzie mimo sezónu. Let vrtuláčkem nad Kavkazem a další nečekaná dobrodružství.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *