Co vidět a zažít v Tbilisi?

Hlavní město Gruzie má spoustu krásných památek, ale přináší také spoustu možností, jak si jej užít i když na památky tolik nejste. Co vidět v Tbilisi? Jak se po ní dopravovat a kolik to stojí? Jaké je to v sirných koupelích a kam se vydat za nejlepšími výhledy?

Co vidět v Tbilisi?

V centru města byste určitě neměli vynechat Puškinovu ulici plnou krásných domů linoucí se od náměstí Svobody (Freedom Square). Ta vás dovede až k loutkovému divadlu a „orloji“. Tbiliský „orloj“ sice každou hodinou udělá malé představení, ale za čekání to podle mě nestojí, fotogenický je sám o sobě, takže za návštěvu stojí v jakoukoliv denní dobu.

Jeden z domů na Puškinově ulici.
Tbiliský „Orloj“

Kostely vám tu snad ani doporučovat nemusím, v Gruzii jsou krásné snad všechny. V Tbilisi byste ale určitě neměli vynechat tyto tři: Anchiskhati (nejstarší kostel v Gruzii, u loutkového divadla), Metekhi (je na skále a je z něj krásný výhled na pevnost Narikala a staré centrum) a katedrála Sameba (odkud uvidíte město z úplně jiného úhlu, je dále od starého centra).

Pokud se vydáte nejdříve k Metekhi, tak už z dálky uvidíte nový skleněný most Míru poblíž nějž můžete nasednout na lanovku k pevnosti Narikala a soše Matky Gruzie s impozantními výhledy na město. Klidně se sem vydejte ještě přes den, na výhledy večer pro vás budu mít ještě jeden tip. Čtěte dále.

Výhled od kostela Metekhi směrem na pevnost Narikala
Výhled od Narikaly

V případě, že jste zamířili nejdříve ke katedrále Sameba jako my, tak se po cestě nezapomeňte projít skrze podchod pro pěší, který najdete na konci Puškinovy ulice směrem přes řeku, je plný street art a stojí za to. Jestli máte dost času, tak se zastavte také u gigantické brány prezidentského paláce a obhlédněte přilehlou čtvrť, která má úplně jinou atmosféru, než jste dosud zažili v Tbilisi. Samotná katedrála stojí určitě za ten výšlap nahoru. Zjeví se před vámi podobně jako Taj Mahal, široké schody a prostranství a bílá barva tomuhle pocitu jen napomáhají. Sameba je navíc jedna z největších ortodoxních kostelů na světě.

Katedrála Sameba

Tři zážitky, které bych si nechala na večery, ale dá se tam zajít i během dne, jsou sirné lázně, park Mtatsminda a vinný bar Sitio, který nám připomínal ten v Mestii, jen s trochu vyššími cenami (ale stále lidskými!). Sitio bylo navíc kousek od našeho ubytování u Antona, o kterém vám povím víc později.

Sirné koupele

O sirných koupelích (lázních) v Tbilisi jste už určitě slyšeli. Ačkoliv se dá jít i do veřejných za hubičku, volila bych ty soukromé. Veřejné koupele jsou rozdělené na dámské a pánské, v soukromých můžete být spolu. Voda má zhruba 38-40 stupňů, takže opravdu pálí, rozhodně bych vám je nedoporučovala, jestli máte třeba nějaké problémy se srdcem a určitě ne pro malé děti. Brát si do nich nemusíte nic, vše se dá za poplatek zapůjčit a do vody jdete většinou nazí (ale nemusíte). Tradičně si lidé v koupelích objednávají také peeling kisa. Během této procedury přijde „masér/ka“ (v lepších lázních toho samého pohlaví jako vy) a nejdříve vás kompletně vydrhne tvrdou žínkou, a pak vás očistí jemnou mýdlovou masáží (je to spíš příjemné očištění než masáž, jak si ji asi představujete).

Orbeliani Bathhouse

Za hodinovou koupel zaplatíte od 50 do 120 lari za dvě osoby, podle toho jak velkou a krásnou místnost si vyberete, jestli chcete také saunu a ledový bazén atd. My jsme si vybrali místnost za 50 lari v Orbeliani Bathhouse a byli jsme spokojení, další známé lázně jsou hned okolo (Bathhouse No. 5, Gulo’s Baths etc.), ceny jsou podobné. Kisa stojí obvykle 20 lari. Připlácí se za pití, půjčení ručníků, županů…

Před či po koupelích se určitě zajděte podívat k sirnému prameni a vodopádu, však už jste od něj jen kousek!

Mtatsminda zábavní park

Tenhle kopec jste už určitě zaregistrovali, stojí na něm totiž vysoký televizní vysílač. Na ten se bohužel zatím jít nedá, Mtatsminda stojí za návštěvu i tak. Když jsme tam byli, tak bylo téměř vše zavřené, takže ceny atrakcí ani občerstvení hodnotit nemůžu. Tedy vyjma ruského kola. Stejně jako vysílač, i ruské kolo v noci hraje všemi barvami. Vstupné na něj stojí 5 lari na osobu a výhledy stojí za to. Kam se hrabe London Eye v poměru cena-výkon! Cena za lanovku v jednom směru stojí 6 lari.

Výhled z Mtatsmindy na město

Všechny platby v areálu (všetně lanovky) se musí provádět Mtatsminda kartou, kterou koupíte dole na pokladně asi za 2 lari. Pokud chcete ušetřit peníze i své nohy, doporučuji jet dolů autobusem. V areálu je snadno najdete podle směrovek a cesta dolů vás pak vyjde jen na 50 tetri. Autobusy 124 a 90 vás dovezou až na náměstí Svobody (Freedom Square).

Kam jsme se nestihli podívat

Míst, která jsme chtěli vidět bylo hodně, ale čas nebyl na naší straně. Příště to tam ale určitě stihneme! Jedním s nich je jezero u Tbilisi, kterému místní také často říkají moře a výlet k Chronicles of Georgia. Na fotkách to vypadá úžasně, ale určitě na to budete potřebovat aspoň půl dne, možná déle.

Na drink jsme chtěli do Fabriky (oblast plná starých továren, kde jsou teď moderní bary, kavárny a hostely), ale bohužel jsme od ní bydleli dál a po večerech byli unavení jít/jet tak daleko. Okolo restaurace Culinarium Khasheria jsme na druhou stranu prošli aspoň třikrát, ale od návštěvy nás odrazovaly ceny. Slyšeli jsme na ní jen samé dobré recenze, ale za jídlo a pití tam dáte na osobu minimálně 300 korun. Nic strašného, ale my věděli, že za to se najíme jinde i třikrát. Tak snad si příště vyhodíme z kopýtka víc 😉

Doprava

Jak se dopravovat po Tbilisi? Kolik stojí jízdenka na metro či lanovku?

Po Tbilisi využívejte metro, jezdí každou chvíli a jedna cesta vás vyjde jenom na 50 tetri. (cca 5 Kč) Velké autobusy po městě stojí úplně stejně. Ty malé žluté marshrutky stojí 80 tetri (cca 8 Kč). V autobusech lze platit i v hotovosti u řidiče, v metru pouze metrokartou. Tu koupíte v jakékoliv stanici metra za 2 lari (cca 20 Kč) a můžete na ní jezdit klidně dva. Tam ji také snadno dobijete. Tahle karta platí také na lanovku Rike-Narikala (2 lari v každém směru). Pokud budete chtít na lanovku na Mtatsminda, tak si budete muset koupit jejich kartu za 2 lari.

Jak se dostat do a z Tbilisi a kolik stojí marshrutka?

Na jednodenní výlety (např. do Mtskety nebo Stalinova rodného Gori) i do vzdálenějších destinací (Štěpansminda, Borjomi, Achalchike, Kutaisi atd.) pojedete z Didube. Najít tam správné stanoviště je občas oříšek, proto se neodbytně ptejte na „marshrutka“ a jméno vaší destinace. Opakování slova marshrutka (mašrutka) je klíčové, neboť jinak vás taxikáři pomalu sežerou za živa.

Mtsketa – 1,2 lari
Gori – 4 lari
Štěpansminda (Stepansminda) – 10 lari
Borjomi – 8 lari
Kutaisi – 12 lari

Pokud po vás bude chtít řidič výrazně více (ceny se mění, ale ne dvojnásobně!), tak si stůjte za svým a dejte jim jenom tolik kolik si myslíte, že cesta má stát! Když vidí, že jste turisti, tak si hodně z nich řekne o dvojnásobek. My sami jsme se nechali napálit!

Ubytování

Najděte si hotel, hostel nebo apartmán někde poblíž metra, tím se totiž budete po Tbilisi nejčastěji pohybovat. Bude se vám to také hodit, pokud budete chtít vyjet na jednodenní výlet někam z města, všechny marshrutky (minibus, minivan) jezdí z autobusové stanice Didube, kam snadno dojedete metrem. My jsme se ubytovali u Antona v Green Door Casetta in Old Town přes Airbnb. Krásně zařízený byt ve vzdálenosti méně než 10 min od metra (jenom je na kopci, tak se na to připravte), má nejen plně vybavenou kuchyň (i s kávovarem!), ale i pračku, která se vám bude zaručeně hodit, jestli jste předtím byli třeba někde v horách (jako my v Mestii). Byli jsme tam v zimě a topení dobře fungovalo, na léto je tam zase klimatizace. Navíc, když se zaregistrujete přes můj link tady, tak navíc dostanete skoro 700 stovek slevu, to je víc než jedna noc u Antona zadara!

Už jste byli v Tbilisi? Taky vás tak nadchlo? Kdyby se tam dalo zajet na víkend vlakem jako třeba do Budapešti, byla bych tam v jednom kuse!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *