Vardzia a Achalciche

Jak navštívit jeskynní klášterní město Vardzii a pevnost Rabat v Achalciche (často také Akhaltsikhe) během jednoho dne? Jde je vidět na vlastní pěst? Vyplatí se je navštívit a na kolik vás to vyjde?

Jak se dostat do Vardzie a Achalciche

Bez ohledu na to odkud vyrážíte do Vardzie, nevyhnete se přestupu v Achalciche. Berte to pozitivně, protože díky tomu můžete vidět také pevnost Rabati, která stojí za to! Do Achalciche jezdzí mašrutky z celé Gruzie a dokonce i z Arménie. (Dostanete se tam snadno například i z Tbilisi).

My jsme vyrazili z Bordžomi (Borjomi). V turistických informacích i na autobusovém nádraží se vás pravděpodobně budou snažit přesvědčit, že si musíte vzít taxi, protože první mašrutka odjíždí do Achalciche až v 9 hodin ráno. My jsme se zeptali místních a zjistili jsme, že je možné přistoupit na maršrutku, která projíždí Bordžomi okolo 7:30. Pozor, musíte stát na opačné straně silnice než je autobusové nádraží, mašrutka nezajíždí. Jízda mezi Bordžomi -Achalciche stojí 3 lari. Do Vardzie odjíždí autobus v 10:30 a stojí 5 lari. Na cestu zpět odjíždí z Vardzie ve 2 hodiny odpoledne.

Jízdní řády v Achalciche – Kdy odjíždí autobusy z Achalciche?

Okolo Vardzie je také mnoho pevností a klášterů, pokud byste se u nich chtěli zastavit, tak musíte jet buď taxi nebo agenturou. My jsme měli na cestě zpět štěstí na hodného řidiče, který nám zastavil u silnice a nechal nás si udělat nějaké fotky pevnosti Tmogvi.

Achalciche – Pevnost Rabat

Pokud dorazíte do Achalciche brzy ráno a budete mít do odjezdu autobusu do Vardzie ještě nějaký čas, tak určitě vyrazte na pevnost Rabat. Je kompletně po rekonstrukci a dech beroucí. Působila na nás jako oáza, protože tahle čisté místo jsme nikde v Gruzii neviděli. Platí se do ní vstupné (na rozdíl od většiny pevností v Gruzii), ale pro studenty je myslím jen 3 lari. A podívejte se na ty výhledy!

Rabati Fortress
Rabati Fortress
Rabati Fortress
Rabati Fortress

Pokud se rozhodnete v Achalciche zůstat přes noc, ta vám doporučuji ubytování s výhledem na pevnost, která je večer krásně nasvícená. Například tady. Navíc tak budete mít možnost vydat se druhý den do kláštera Sapara 10 km od města. My, jednak, protože jsme měli ubytování v Bordžomi, a za druhé, protože jsme viděli asi 300 klášterů v Gruzii během našeho výletu, jsme se rozhodli tento klášter vynechat, ale určitě nám dejte vědět jestli jste tam byli!

Vardzia

Tohle překrásné sklní město/jeskynní klášter je skoro jako Petra v Jordánsku. Oproti Petře má ale navíc okolo sebe hory a je mnohem levnější a s méně turisty. Město není jen takto na povrchu, ale je vykutané i dovnitř, proto si vezměte dobré boty a hodně vody, je to docela dlouhá procházka.

Cena vstupného je na gruzínské poměry dost vysoká – 15 GEL, ale vyplatí se to. Za příplatek si můžete zapůjčit ještě audio průvodce, ale i bez něj si Vardzii náležitě užijete.

A na závěr tip pro vás, co bych ocenila, kdyby mi někdo řekl na začátku: Není třeba se vracet zpět stejnou cestou!

Byli jste někdy v nějakém jeskynním klášteře? Kde to bylo a jak se vám to tam líbilo? Máme nějaké blíže než v Gruzii?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *