Hory Bucegi a zámek Peles v zimě

Výlety po rumunských horách pro začátečníky? Ano, prosím. Rumunsko je skvěle místo na nízkonákladové cestování pro studenty, jako jsem já. Tentokrát jsme se rozhodli pro krátký výlet do hor blízko města Brašov. Hory Bucegi a zámek Peles jsou v zimě kouzelné. Jak se tam vydat a čemu se vyhnout? Čtěte dál.

Pro studenty studující v Rumunsku jsou vlaky úplně zadarmo, čehož jste využili a rozhodli se prospat cestu tam i zpět. Pokud toužíte po více pohodlí (a to pravděpodobně ano), porozhlédněte se po hostelech v Busteni, Sinaia nebo Brašove, neměli by stát více než 10 euro na noc.

Jak se dostat do Busteni?

Je možné vyrazit do hor Bucegi v zimě, ale dobře se připravte – potřebujete mít zkušenosti a správné oblečení a obuv, obyčejné pohorky nepostačí. Pokud nemáte čas, zkušenosti nebo vybavení, využijte lanovku. My jsme se chtěli vydat co nejvýše na místo, kde nebudeme obklopeni lyžaři. Busteni byl určitě správný výběr. Vlaková zastávka je na hlavní vlakové trase vedoucí z Cluj-Napoca do Bukurešti a ke stanici lanovky dojdete pěšky za 20 minut.

Kabinka lanovky jede jednou za hodinu (záleží na počtu lidi, pokud jsou tam velké skupiny, muže jet častěji) a první vyráží v 8:30 ráno. Přijďte včas! Sníh nahoře bude pevnější (jednodušší pro chůzi), nedotknutý (skvělé na fotografie) a budete mít větší šanci, ze bude krásné počasí. Lanovka vás vyveze do nadmořské výšky 2200 metrů, ale vzhledem k tomu, ze vyráží z méně než 1000 m.n.m, působí to jako cesta na Mount Everest. Lanovka stojí 70 lei tam i zpět, můžete ušetřit 3 lei (kolem 50 centů), když si řeknete o studentskou slevu.

V létě jsou na vrcholu největší atrakcí skalní útvary – Sfinx a Babele. Jsou úžasné, neberte to špatně, ale věřte mi, že výhledy, ozvláště v zimě, jsou ještě lepší. V létě by vám cesta ke skalním útvarům měla trvat tak 15 minut, v zimě počítejte s půlhodinou a občasným uvíznutím nohy ve sněhu až po stehna. Je tam mnoho míst, kam se vydat na tůru, ale bez vybavení je to opravdu nebezpečné. My jsme se jenom dvě hodiny procházeli a kochali se výhledy.

Zámek Peles a Sinaia

Po návratu do města, se moji španělští (katalánští) přátele rozhodli vydat na nákup a pak zamířili do Brašova vlakem, aby si užili toto kouzelné městečko. Já jsem se rozhodla zamířit do Sinaia na zámek Peles, který již oni navštívili. Měla jsem asi hodinu čas v Busteni před odjezdem mého vlaku a na mapách jsem našla zámek Cantacuzino, který byl vzdálený asi 15 min od města, takže jsem neváhala a vyrazila tam. Bohužel všechny prohlídky s průvodcem jsou v rumunštině s pokud byste chtěli prohlídku v angličtině, je potřeba to dohodnout předem. Vstupné stojí 20 lei pro dospělé a 15 lei pro studenty, dalších 5 lei stojí vstupné do galerie. V létě zvažte návštěvu zahrad, já jsem to bohužel ale nestihla.

Vlakem z Busteni do Sinaia to trvá méně než 10 minut a pak můžete jet buď taxíkem (což je možné téměř všude v Rumunsku) nebo jít pěšky jako já. K zámku Peles to trvá přibližně půl hodiny, ale stojí to za to. V Sinaia můžete navštívit také klášter a casino. Pokud to ale chcete stihnout během jednoho dne, doporučuji se první vydat na zámek, abyste nezmeškali poslední prohlídku.

V oblasti zámku Peles můžete také navštívit zámek Pelisor, který je menší, ale podobně krásný. Prohlídka přízemí zámku Peles stojí 30 lei (7,5 pro studenty) a 90 minutová prohlídka obou pater 60 lei (15 pro studenty). Určitě doporučuji druhou možnost. Zámek je nádherný! Prohlídky nejsou v určitě časy, ale jsou velmi časté. Zámek byl plný turistů a to jsem tam byla mimo sezónu, neumím si představit, jak to tam vypadá v sezóně. Do zámku Pelisor jsem neměla čas jít, ale alespoň mám důvod, proč se vrátit. Peles i Pelisor jsou stejně jako muzea zavřené v neděli a v zimě i v úterý, takže si cestu naplánujte na jiné dny.

Poznatky z hor Bucegi a zámku Peles:

  • Ne každý dům, který je otevřeny a topí se v něm, je bistro. Kdo ale může říct, že byl v domě horské služby? Já.
  • Průvodci často tvrdí, že máte jet taxíkem. Zkontrolujte Google maps, možná tam pohodlně dojdete pěšky.
  • Nepodceňujte rumunské hory. V momentě se můžou změnit na velmi nebezpečné místo.
  • Pokud si chcete užit město Sinaia, nechte si na něj minimálně jeden celý den.
  • Vyhněte se čekání na nádraží v Brasove, je daleko od centra a není tam žádná kavárna ani jiné místo, kde by se dalo pohodlně posedět.
  • Když plánujete cestu ve vytížených časech (pátek, neděle, svátky), zarezervujte si místo předem. Rumunští studenti cestují zdarma. Pokud nestudujete v Rumunsku, kupte si lístek on-line, ušetříte peníze i čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *